آسترولوژی, آموزش های پایه آسترولوژی

عناصر در آسترولوژی

آسترولوژی :
آسترولوژی علم مشاهدات آسمانی و پیدا کردن ارتباط آن با اتفاقات زمینی است. در ابتدا با بررسی حرکات و موقعیت های سیارات و ستارگان، عناصر چهارگانه و… تاثیر آن ها بر شخصیت و زندگی انسان ها را در می یابند؛ برای هر موقعیت چارت مخصوصی رسم می شود که وضع اجرام سماوی در آن لحظه بر اساس ساعت، روز و طول و عرض جغرافیایی منطقه محاسبه شده باشد. با مطالعه چارت تولد یا انواع دیگری از چارت ها می شود پتانسیل ها، فرصت ها، چالش ها و تهدید های زندگی یک فرد را تشخیص داد و با آگاهی در مسیر حرکت کرد. این علم، در واقع یک دانش بی انتهای باستانی است.

علم آسترولوژی

آسترولوژی و ارتباط آن با روانشناسی:
پروفسور کارل گوستاو یونگ با آن که از طرف فروید و ایرا پروگوف از رفتن به سمت و سوی آسترولوژی منع می شد اما تا زمانی که در قید حیات بود به این مسئله علاقه نشان می داد و آن را خرافه نمی دانست. یونگ در نامه ای به بی وی رامان (آسترولوژر هندی) به او معترف شده بود که در مواردی که تشخیص روانشناختی سخت و دشوار است برای به دست آوردن چشم اندازی بیشتر، از زوایای دیگری مانند آسترولوژی کمک می گیرم. در ادامه به او می گوید که داده ها و اطلاعات آسترولوژی نقاطی خاص از شخصیت را بازگو می کند که من جز با استفاده از آن نمی توانستم آن ها را درک کنم.
علم آسترولوژی به علم روانشناسی علاقه ی خاصی دارد زیرا دارای نوعی تجربه ی روحی ست که ما روانشناسان آن را زمینه سازی (طرح ریزی) نام داده ایم. عوامل روان شناختی را به طوری می یابیم که در صور فلکی بوده است.

اسطرلاب

عناصر چهارگانه:
در یونان باستان اعتقاد داشتند که چهار عنصر در این عالم وجود دارند که سازنده ی جهان هستند؛ عناصر چهارگانه یا عناصر اربعه که در فارسی به آن چهار آخشیج هم می گویند عبارت اند از آب، خاک، آتش و باد. این تفکر تنها در یونان باستان نبود بلکه شیخ الرئیس، حکیم ابو علی سینا نیز معتقد بود جان آدمی و اعضا و جوارح او از عناصر سنگین آب و خاک تشکیل شده اند و سازنده روح و روان انسان دو عنصر سبک تر یعنی آتش و باد هستند.
این عناصر نمایندگان ماده های چهارگانه یعنی جامد، مایع، گاز و پلاسما به شمار می روند؛ از این طریق می توان دیدگاه پیشینیان را نسبت به مفهوم ماده و انرژی استنتاج کرد.

عناصر چهارگانه
عناصر چهارگانه در باور ادیان و مذاهب:
به باور بسیاری از ادیان انسان از عناصر آسترولوژی که در بالا گفتیم تشکیل شده است و هر کس در هستی خودش تمام آن چهار عنصر را دارد و تفاوت تنها در مقدار وجودی عناصر مذکور است. این تمایز است که باعث می شود هر انسانی با انسان دیگر متفاوت جلوه کند و شخصیت رفتاری و کرداری آن ها از یک دیگر تفکیک پیدا شود.
اگر ساده تر بخواهیم این مسئله را توضیح دهیم باید گفت در ساختار هر یک از انسان های این کره خاکی تلفیقی از چهار عامل به نام “رطوبت و خشکی و گرما و سرما” وجود دارد. هم آمیزی این مواد با یک دیگر می تواند عناصر چهارگانه را پدید بیاورد که در ادامه به آن می پردازیم.
گرما + رطوبت = عنصر هوا
گرما + خشکی = عنصر آتش
سرما + رطوبت = عنصر آب
سرما + خشکی = عنصر خاک
عنصر آتش: فروردین، مرداد، آذر
به هنگام شکل گیری عالم عنصر ذکر شده نخستین عنصری بود که تولدش شکل می گیرد. این عنصر گرم، توانایی برپایی تغییرات و پاکسازی دارد. همان طور که زندگی بخش و کانون گرماست اما در عین حال می تواند ویرانگر و سوزان هم باشد. اگرچه گرما و نور زاده ی این عنصر هستند اما به تنهایی نمی تواند حیات داشته باشد؛ که ویژگی این رفتار در افراد متولد فروردین، مرداد و آذر نیز دیده می شود. افراد متولد شده در این ماه ها پر از حرارت، گرم و صمیمی اند. با حضورشان روشنایی می بخشند و به طور ذاتی مدیر، خلاق، سرشار از زندگی و خونگرم هستند.
عنصر باد: خرداد، مهر، بهمن
آخرین عنصری که در جهان پدید آمد هوا بود. این عنصر به طور مکرر در حال گذر است و حرکت دارد؛ از ویژگی های شخصیتی متولدین ماه های خرداد، مهر، بهمن باید به تصمیم گیری در لحظه، یافتن بهترین راه حل ها، دوراندیشی و هدفمندی، اجرای چند کار همزمان و حواس پرتی آن ها اشاره کرد. متولدینی که این عنصر در آن ها به چشم می خورد تا حدودی به سنت ها اهمیت نمی دهند و خودشان را درگیر افکار بسته و رادیکالی نمی کنند. با تمام شوخ طبعی هایشان اما ناسازگار و دو رو هستند. از این اشخاص نباید توقع وفاداری داشت زیرا مانند عنصر وجودی شان نمی توانند ثابت و ماندگار باشند و چون سرسپرده نمی شوند در روابط های عاطفی شان دچار مشکلاتی احساسی می شوند.
عنصر آب: تیر،آبان، اسفند
دومین عنصر خلق شده در جهان آب بوده است؛ این عنصر دائما در حال جریان است و اعمال او زیر سطحش در حال روی دادن است. متولدین سه ماه تیر، آبان، اسفند هرچند ظاهری خونسرد و آرام دارند اما در درون احساساتشان در حال قلیان است. این افراد زندگی را همچون سفر می بینند؛ گاهی با تمام وجودشان به دیگران اعتماد می کنند که بی شک از همین طریق ضربه هم می بینند. بعضی اوقات آنقدر غم دیگران را به دوش می کشند که باعث به وجود آمدن اختلالات افسردگی در آن ها می شود. همانطور که این عنصر در عالم هستی توانایی بالا و پایین رفتن دارد احساسات افرادی که آن را دارا هستند نیز همان گونه است، گاهی رئوف و شکننده و گاهی بی رحم می شوند.
عنصر خاک: اردیبهشت، شهریور، دی
اگر بخواهیم سومین عناصر چهارگانه ی تشکیل شده در جهان را بشناسیم باید بگوییم که آن عنصر خاک است. متولدینی که این عنصر را دارند بسیار قابل اعتماد و با ثبات هستند. آن ها به قدر کافی پویا و منطقی هستند که از تجربیات زندگی خود درس بگیرند. این افراد خلاق، هنرمند و در عشق ورزی قدرتمند اند. از خونگرمی و صمیمیت خوبی برخوردارند به طوری که در خانه ی آن ها برای آشنایان و دوستان شان همیشه باز است. اگر چه مهمان نواز و گشاده رو هستند اما به راحتی به هرکسی اعتماد نمی کنند به همین دلیل آدم های صادق و با وفا تری محسوب می شوند؛ همین عامل این اشخاص را تا حدودی محتاط و محافظه کار نشان می دهد. با آن که سخت کوش و در راه قدم هایشان پایدار است اما تنبلی و انعطاف ناپذیری از ویژگی های منفی آن ها به حساب می آید.
با تلفیق این دو علم یعنی آسترولوژی و روانشناسی می توان به ناخودآگاه جمعی و فردی ورود پیدا کرد و به این باور رسید که هر انسان بسیار غنی تر و عمیق تر از چیزی است که فکر می کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *