آسترولوژی, آموزش های پایه آسترولوژی

تاریخچه آسترولوژی

آسمان شگفت انگیز شب با مجموعه ای از ستارگان و اجرام های آسمانی از گذشته تا به امروز ذهن بشر را دغدغه مند کرده است؛ در طول تاریخ دانشمندان بسیاری در پی کشف حقایق عالم و مطالعه نجوم بوده اند. امروز در آوای بهار عشق به اتفاق یک دیگر به تاریخچه آسترولوژی و دیگر حقیقت های طالع بینی می پردازیم.

آسمان شگفت انگیز
طالع بینی و آسترولوژی چیست؟
همه ی ما برای یک بار هم که شده عبارت طالع بینی را شنیده ایم ولی آیا تا به حال به آن اعتقاد داشته ایم؟ می دانیم معنی و مفهوم آن چیست؟
دانستن اتفاقات پیش رو و بخش هایی از آینده برای همه ی ما می تواند مسئله ی جذاب و هوس برانگیزی باشد. طالع بین ها به پیش گویی آینده می پردازند و به کمک مشاهده حرکات اجرام آسمانی اعم از خورشید، قمر، سیارات و ستاره ها می توانند تا حدودی اتفاقات آتی را پیش بینی کنند.
فال گیری یا همان اختر گویی با توجه به موقعیت ستارگان، علم کیهان نگری و همچنین کاوش در کائنات زیر مجموعه ای از ستاره بینی محسوب می شود که معمولا با وضعیت صور فلکی فردی در هنگام تولد او تطابق دارد.

آسترولوژی و طالع بینی
تاثیرات طالع بینی و نجوم:
می توان گفت تقریبا همه ی تمدن ها در قاره هایی مانند آسیا، آفریقا، آمریکا اختر بینان و ستاره شناسانی داشتند که مرتبا اتفاقات و تغییرات سماوی را برای پیشرفت کار درباریان زیر نظر داشتند؛ اکثر این افراد از دانشمندان و کاهنان قصر بودند.
در آن زمان با استفاده از دانش طالع بینی از سرنوشت پادشاهان و قلمرو های تحت اختیارشان پیش گویی می کردند و حاکمان اغلب تصمیمات خود را تحت تاثیر همان غیب گویی ها می گرفتند. فال گیر ها برای ازدواج، شروع جنگ و یا ساخت ملزوماتی مانند کشتی و… زمان مناسب یا فرصتی طلایی را اطلاع می دادند.
بیش از دو هزار سال است که طالع بینان برای مردم عادی نیز کیهان نگاری و پیش گویی می کنند. از بنیان گذاران این کار می توان به بطلمیوس که در مصر زندگی می کرد اشاره کرد.
تاریخچه آسترولوژی:
در هزاران سال گذشته مردم نسبت به آسمان پر ستاره ی درخشان که در باطن آن ها ایجاد خوف و وحشت می کرد بیش از امروز واکنش نشان می دادند. انسان ها در پی کشف حقیقت ها و واقعیت های عالم بودند تا برای سوالات و پرسش های خود جوابی بیابند.
آن ها با وصل کردن ستاره ها به یک دیگر برای خود شکل های مختلفی از حیوانات مورد علاقه و قابل احترام، الهه های باستانی و… می ساختند. نقش هایی چون ثور (گاو)، حمل (بره)، حوت (ماهی)، جدی (بز) و… .
جمعیت کثیری از مردم در آن زمان تصور می کردند که خورشید یا ماه که در حال تغییر و گردش اند یا ستاره های پر نوری که حرکت می کنند خدایانی هستند در آسمان که کاملا غیر قابل دسترس انسان قرار دارند. پرستش ذاتی انسان او را مجاب می کرد که در این موضوعات بی اندیشد و اگر در حرکات خدایانش رمز و رازی بود که باید به آدمیزاد منتقل می شد مفهومش را درک و آن را به هم نوعان خودش انتقال دهد. در همان روز ها بود که مشاهده طالع انسان ها پا گرفت و منجمان شروع به پیش گویی از آینده کردند.
راهبان و عالمان بابلی پیشگامان عرصه اخترشناسی بوده اند و آنچه که امروز به اسم طالع بینی میشناسیم برخاسته از آن هاست.

صور فلکی

طالع بینی در جوامع مختلف:
دیری نگذشت که مردمان کره زمین از هر جایی که بودند این دانش جدید و محبوب را فرا گرفتند؛ البته در همین هنگامه آموزش و نشر دانش طالع بینی، تغییراتی نیز در آن رخ داد و هم اکنون هر کدام از کشور های دنباله رو، پیش گویی های مخصوص به خود را دارند.
⦁ آسترولوژی اروپایی ها:
در بین کشور های اروپایی مردم یونان و سپس رم جزو کسانی بودند که اختر شناسی را از بابلی ها یاد گرفتند و آن را دچار تغییر و تحول کردند. آن ها به قدری در این دانش تاثیر گذار بودند که امروزه نام سیاره های منظومه شمسی به نام الهه های باستان شناخته می شود. برای مثال نام لاتین سیاره مشتری که ژوپیتر است از خدای خدایان روم استنباط شده است.
⦁ آسترولوژی چینی ها:
چینی ها با تغییراتی که خودشان ایجاد کردند با استفاده از صور فلکی و سال تولد افراد غیب گویی جدیدی را بنیان گذاشتند که با استفاده از آن می توانستند علایقی نظیر رنگ، حیوان، فلز، ادویه، جواهر و… شخص را بازگو و اطلاعاتی کلی از باطن افراد را با شنوندگان در میان بگذارند.
⦁ آسترولوژی هندی ها:
مردمان هندی نیز روش مخصوص به خود را دارند و مانند مصریان و بابلی ها یکی از قدیمی ترین روش های رمالی را در پیش گرفته اند. فال گیری هندی ها بر اساس زن و مرد و ماه تولد آن ها دسته بندی می شود و اعتقاد دارند که ناخودآگاه آینده فرد از این قوانین پیروی خواهد کرد. در بودائیسم اعتقاد دارند که سرنوشت افراد از پیش تعیین شده است و با توجه به نمودار های مخصوص به آیین خود، می توانند آن را برای شخص بیان کنند.
⦁ آسترولوژی در ایران:
ایرانیان مردمانی هستند که با علاقه ی خاصی علم تنجیم را دنبال می کنند و اکثر افراد به آن اعتقاد دارند. ابتدایی ترین شکل فال گیری در ایران مربوط به دوران پادشاهی خسرو پرویز می شد. طالع بینان به خسرو پرویز اعلام داشته بودند که فرزندی با علامت های گوناگون در بدن از تو به دنیا می آید که بعد از او بر تخت پادشاهی می نشیند و قلمرو اش را در جنگ از دست می دهد. زمانی که یزدگرد سوم با نشانه هایی در بدن به دنیا آمد خسرو پرویز وی را به مکانی به نام استخر در منطقه ای از داراب استان فارس تبعید کرد که پادشاه نشود اما پس از مرگ، این فرزند خسرو پرویز به تاج و تخت دست یافت و در حمله ی اعراب شکست خورد و قلمرو اش را از دست داد.
در همان زمان رستم فرخزاد نیز که کم و بیش با علم پیش گویی آشنا بود با مشاهده وضعیت نابسامان و به کارگیری علم خود در شناخت ستارگان و صور فلکی آن سال را سالی بدیمن و شوم برای ساسانیان اعلام کرد که در ادامه همان طور هم شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *