طلاق، خوب یا بد؟

برای بسیاری از زوج ها پیش آمده است که در موارد مختلفی با مشکلاتی در زندگی مشترک خود برخورد کرده اند که در آن موقع کلمه ی طلاق در ذهنشان عبور کرده است. اگر جلوی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها حرفی از طلاق بزنید، قطعا شما را سرزنش خواهند کرد و در مقابل اگر به افرادی امروزی این کلام را در میان بگذارید، شما را تشویق به انجام این عمل خواهند کرد! در اینجا بسیاری از افراد بر سر دوراهی ماندن یا رفتن قرار خواهند گرفت.
متاسفانه مشکلی که امروزه به شدت گریبانگیر مسئله مهم اتمام یا ادامه دادن زندگی شده است،‌ مشاوره های غلط و اشتباه والدین به زوج ها می باشد. به عنوان مثال مادر خانم با برداشت اشتباه و علاوه بر آن احساسات وافر نسبت به فرزند خود، او را ترغیب به جدایی می کند؛ در صورتیکه مشکل این زوج با یک مشاوره صحیح و ارائه ی راهکار اصولی مرتفع می شد. لذا از کلیه ی والدین عزیز تقاضا می کنیم که با توجه به عدم تخصص در زمینه ی مشاوره و زوج درمانی، با ارائه ی نظرات غلط، زندگی مشترک فرزندان خود را به خطر نیندازند.
اینکه طلاق گرفتن درست و است یا اشتباه، به هیچ عنوان پاسخ ثابت و مشخصی ندارد. زیرا در هر خانواده ای به فراخور مشکلی که بین زن و شوهر رخ داده است، پاسخ ها متفاوت خواهد بود. کارشناسان و مجربان این حیطه زمینه گزینه ی طلاق را به زوجین پیشنهاد می دهند که چندین اصل برای آن ها مسجل شده باشد. اول اینکه تشخیص داده شود هر کدام از زوجین دنیای متفاوتی دارند و به هیچ عنوان در کنار هم، یکدیگر را درک نخواهند کرد. دوم اینکه نتایج تست های گرفته شده از زوجین نشان دهد که هر کدام از آن ها دارای اختلالات بنیادی بوده و زندگی با آن شخص غیر ممکن است؛ و در آخر اینکه طرفین به این نتیجه دست پیدا کنند که بدون یکدیگر می توانند زندگی ایده آل تری را برای خود رقم بزنند. در یک کلام اگر بخواهیم کنه مطلب را برسانیم، بایستی بگوییم که زمانی که روابط زوجین با یکدیگر به بن بست مطلق خورد، دیگر وقت جدایی است…

طلاق بگیرم یا نه؟

در مواقع بروز مشکل در زندگی مشترک، تصمیم به طلاق، یکی از مهمترین و حیاتی ترین انتخاب های زندگی به شمار خواهد آمد. حال اگر این تصمیم را سرسری و بدون تحلیل و تعقل بگیرید می تواند شما را به سیاه چالی بسیار سخت تر از زندگی مشترکتان بکشاند.
معمولا بیشتر طلاق ها در همان ابتدای زندگی زوجین رخ می دهد. همین امر باعث می شود که زوجین به علت اینکه هنوز پیوند عاطفی عمیقی بینشان صورت نگرفته و مهم تر اینکه صاحب فرزند نشده اند، از یکدیگر جدا شوند. در اینجا نیاز است که پرده از رازی برداریم تا متوجه غلط بودن این باور بشوید. روانشناسان خانواده همواره بر این اعتقادند که پر تنش ترین سال زندگی مشترک افراد،‌ همان سال اول زندگی می باشد. سال اول همان موقعی است که زوج ها به تازگی از دوران تجرد به دوران تاهل کوچ کرده اند و هنوز نتوانسته اند خود را با شرایط تاهل آداپته کنند. به همین خاطر اختلافات در این سال زیاد است و بسیاری از زوج ها که از این موضوع اطلاعی ندارند، تصمیم به جدایی می گیرند.
البته ناگفته نماند که در سال اول ممکن است مشکلات ریشه ای باشند و پس از یکسال هم اختلافات فروکش نکند، در این مواقع طلاق بلامانع است. تشخیص این موضوع که اختلافات پیش آمده دائمی خواهند بود یا گذرا بعد از پروسه ی مشاوره طلاق ممکن خواهد بود.

چجوری طلاق بگیرم؟

اگر تصمیمتان را گرفته اید که مصر هستید جدا شوید در این جا دو موضوع اساسی بیان می شود. اول اینکه بایستی توسط مشاور خانواده و زوج به اتفاق نظر در مورد جدایی رسیده باشد، در غیر این صورت ممکن است میان راه دچار تردید شوید و…
مسئله ی دوم مجرای قانونی طلاق گرفتن می باشد. موضوعاتی همچون مهریه، حق فرزندان و… که نیاز است توسط وکلا پیگیری شوند. در نظر داشته باشید، هنگامی که تصمیم به طلاق می گیرید، مهریه و امتیازاتی که به شما می رسد به گونه ای باشد که بتوانید یک زندگی مستقل را اداره کنید، در غیر اینصورت ممکن است فشارهای اقتصادی مجددا شما را وادار به اشتباه کند!

مشکلات بعد از جدایی

مشکلی که بعد از جدایی برای خانم ها و آقایان پیش می آید، افسردگی بعد از طلاق می باشد. به هر حال از هر طرف ماجرا که نگاه کنیم، طلاق یک شکست محسوب می شود. شکست در یک انتخاب اشتباه، در گزینش مرد یا زن رویاها… هر چقدر هم که شخص به روی خودش نیاورد و مقاومت کند ، اما نگاه اطرافیان، پچ پچ های دوست و آشنا در هنگام مواجهه با آن ها موجب سرخوردگی می شود.
بعد از جدایی معمولا دوره ای برای افراد به وجود می آید که روانشناسان آن را (( ایام سوگ )) می نامند. در این ایام شخص در عاطفی و احساسی ترین حالت ممکن وجود دارد که هر حرف یا خاطره ای می تواند، بغض او را بترکاند. تصمیماتی که در این دوره گرفته می شود، بیشتر بر اساس انتقام یا فرار از وضع موجود می باشد. به همین خاطر مشاوران خانواده معتقدند برای ازدواج مجدد، بایستی یک سال ایام سوگ خود را بگذرانید.
در مورد افسردگی احتمالی که ممکن است گریبان گیرتان شود،‌ بایستی برای ضمیر ناخودآگاه خود را طوری برنامه ریزی کنید که نگار وارد دنیای جدیدی شده اید و پای به عرصه ی متفاوتی از زندگی خود گذاشته اید. البته حتما توجه داشته باشید که رهایی از افسردگی چندان هم ساده نیست تا بتوانید تنهایی از چنگالش آزاد شوید. به همین خاطر حتما از مشاوران متخصص و زبده، همچنین مجموعه های معتبر کمک بگیرید. مجموعه ی آوای بهار با بهره گیری از کادری مجرب و کارآزموده آماده است تا با استفاده علوم و متد نوین خطوط درمانی شما را آغاز کند. در دنیای تکنولوژی همه چیز با استفاده از علم و دانش حل می شود؛ برای طی کردن مسیر طلاق حتما روی کمک آوای بهار حساب کنید.