آسترولوژی

⦁  کاربرد آسترولوژی در روانشناسی یونگی

کاربرد آسترولوژی در روانشناسی یونگی

تاکنون بارها با ستاره شناسی و جذابیت های آن در مورد طالع بینی مطالبی خوانده ایم. اما آیا در مورد تاثیر آسترولوژی در روانشناسی یونگی چیزی میدانید؟ اجازه دهید بپرسیم روانشناسی یونگ چیست و در اصل این نام را از چه کسی دریافت کرده است.
یونگ شاید به اندازه کافی پیچیده باشد. اما مسئله جالب این است که در روانشناسی یونگی، هنر بی پروا و ساده صحبت کردن آموزش داده می شود. به این گونه که هر شخص با هر نوع معلوماتی قادر به برقراری ارتباط با دیگران باشد.
کارل گوستاو یونگ که در سال 1875 چشم به جهان گشود، بدون هیچ همبازی و به تنها در روستایی کوچک بزرگ شد. ایشان عاشق مادر خود بودند اما با پدرشان رابطه صمیمی نداشتند. زمانی که بزرگ شدند و حتی در تمام طول دوران تحصیل و مدرسه، تنهایی خود را به دوستی با دیگران ترجیح دادند.
یونگ از هر چیزی خوشش نمی آمد اما دوستی او با فروید سرآغاز تحولی شگرف در زندگی ایشان بود. تا جایی که فروید یونگ را به عنوان جانشین خود انتخاب کرد. زیگموند فروید و کارل یونگ هر دو نظریه پردازان و روانشناسان بلند پروازی بودند. که از خود روانشناسی های معتبری برجای گذاشتند. همچون روانشناسی یونگی.
فروید بسیار تلاش نمود تا روانشناسی یونگی را از دنیای آسترولوژی دور کند. زیرا معتقد بود پرداخت به این مسئله می تواند شهرت یک محقق علمی و معتبر را تخریب کند. اما با این حال یونگ به دنبال جذابیت های آسترولوژی رفت و این کار رو انجام داد.

روانشناسی یونگی
آیا کارل در روانشناسی یونگی خود به آسترولوژی باور داشت و از آن استفاده میکرد؟

باید بگوییم بله. در تمامی نامه هایی که از کارل یونگ بر جای مانده است می توان به راحتی این باور را مشاهده نمود. در یکی از معتبرترین نامه های خود در تاریخ ششم دسامبر 1947 به این نکته اشاره نموده است:

” باید به بسیاری از افرادی که می خواهند در مورد دیدگاه من در خصوص آسترولوژی بدانند بگویم، من بیش از سی سال است که به این فعالیت خاص در ذهن خود و دیگر انسان ها علاقه مند شده ام. به عنوان یک روانشناس علاقه شدیدی به خصوصیات هوروسکوپ و تاثیرات آن بر روی شخصیت افراد دارم.”

بسیاری از افرادی که به روانشناسی یونگی مراجعه می نمایند و با دشواری مواجه می شوند، باید بدانند یونگ خود رد چنین زمانی به سراغ استفاده از آسترولوژی می رفت. تا چشم انداز بیشتری از زاویه های کاملا متفاوت به دست آورد.
حتی در بسیاری از مباحث خود به این مسئله اشاره نموده است که داده های آسترولوژی نقاط بسیار خاصی را برای ایشان بیان می کنند که تنها باید از آنها استفاده نمود. حتی بدون درک کردن این داده ها. به همین دلیل استفاده از استرولوژی در روانشناسی یونگی نوعی جاذبه و جذابیت ویژه به آن بخشیده است.
یونگ خاطر نشان نمود که، ” من دریافتم آسترولوژی به شک خاصی به روانشناسی علاقه مند است. زیرا در آن نوعی تجربه روحی وجود دارد که ما از ان با نام طرح ریزی یاد می کنیم. یعنی در اصل عوامل روانشناختی را با آسترولوژی در روانشناسی یونگی درمی یابیم که در اصل به صورت های فلکی و ستاره ها مربوط است.

آسترولوژی و روانشناسی

آسترولوژی ها در روانشناسی یونگی بر چه باوری استوار هستند؟

طبق باور یونگ در روانشناسی یونگی درک نمادها در ناخودآگاه انسان، با برقراری ارتباط از طریق رویا ها یا دیگر روش های ارتباط با سیاره ها از طریق چارت تولد، می توان برای از بین بردن الگوهای رفتاری تکراری یا اجباری و پیش فرض خود، اقدامات موثری انجام داد.
در اصل استرولوژر ها بر این باور هستند که تمامی الگوهای موجود در ناخودآگاه هر فرد، به شکل مهر و نشانه در چارت تولد قابل بررسی بوده و باقی می مانند. همانطور که در روانشناسی یونگی به ان اشاره شده است، موقعیت فردی در اصل یک عاملی می باشد که به دوران کودکی باز می گردد.
این مسئله امری ذاتی بوده و به هیچ عنوان در طول زندگی به دست می آید. بلکه از ابتدا در وجود هر فردی مستقر بوده است. استرولوژرها از سوی دیگر بر این مسئله باور دارند، که هم زمان با تولد هر انسانی در آسمان، برخی حالات و نشانه های سیاره ای، منعکس می شود.
افراد زیادی هستند که امروزه از کارل یونگ به عنوان مرد عاقل بزرگ بزرگ یاد می کنند. از طرف دیگر با استفاده از روانشناسی یونگی به مسیر های خاصی روی آورده اند. همانطور که یونگ بیان می کن” به تصاویری که در ناخودآگاه شما وجود دارد نگاه کنید، به رویاهای خودتان نگاه کنید، به آسترولوژی نگاه کنید. در ناخودآگاه شما جمعی وجود دارد.”
نمی توانیم بگوییم کارل یونگ مرد کامل یا معلمی بی نقص بود. او تنها محصولی از فرهنگ و زمان خویش بود. اما به قدری خردمند و عاقل بود، که بگوید” قوانین عشق اینجا حکم رانی می کند که هیچ تسلطی بر قدرت وجود نداشته باشد و قدرت در آنجا غلبه می کند که عشق کم باشد. یکی از آنها در سایه دیگری”.

کارل یونگ روانشناس سوئیسی

اعتقاد یونگ در رابطه روانشناسی با دنیای معنوی چه بود؟

بسیاری با این سوال مواجه می شوند که اصلا چرا یونگ تا این حد بر این مسئله اعتقاد داشت که دنیای معنوی و کشف آن می تواند در خودشناسی انسان موثر باشد؟ زمانی که روانشناسی یونگی را مطالعه می نماییم، متوجه می شویم که یونگ اعتقاد داشت با کشف مجدد دنیای معنوی خود، و التیام بخشیدن به روح، انسان قادر است با دنیای معنوی ارتباط قرار کند.
اما برای برقراری این ارتباط نیاز به شناخت نمادهایی در این دنیا خواهیم داشت که برقرای ارتباط را آسان کند. طبق نظریه روانشناسی یونگی، روح انسان با استفاده از تصاویر، توسط رویاها قادر با نماد های معنوی سخن بگوید. برای این منظور باید به نقشه هایی از نماد ها دسترسی داشت.
سیارات استرولوژیکال در اصل نقشه ها و نماد های معنوی هستند که چارتهای تولد ما را نشان می دهند. از این رو برای برقراری ارتباط بین ناخودآگاه و ذهن آگاه، نیاز به درک این نمادها خواهیم داشت. همانطور که در روانشناسی یونگی به ان اشاره شده است، انسان در اصل عمیق تر و غنی تر از آنچه که تصور می کند است.
به اعتقاد یونگ ما انسان ها به هیچ عنوان به اندازه داستان های زندگیمان کوچک نیستیم. در اصل برای شناختن بزرگی خود نیاز به علمی فراتر از باور دارید. علمی همچون آسترولوژی و تلفیق آن با روانشناسی و خودشناسی.

تاثیر طالع بینی در روانشناسی یونگی

طالع بینی و تاثیر آن بر روانشناسی از نظر کارل یونگ

کارل یونگ در اصل کسی بود که طالع بینی( آسترولوژی) را به روانکاوی پیوند دارد.  این روانکاو سوئیسی شاگرد فروید بود و بر این باور بود که خود شناسی در اصل بیشتر از علم به سحر و جادو مرتبط است. با این تفکر در روانشناسی یونگی انسان را با فرضیه های جالب و عمیقی رو به رو نمود.
یونگ در اصل با استفاده از آسترولوژی در علم روانشناسی، تمامی دانش های باستانی را گرد هم آورد. ایشان دوازده نشانه از زودیاک را به عنوان خلاصه ای از واقعیت های روانکاوی در روانشناسی یونگی خود بیان نمود. مباحثی که کارل یونگ از آنها با نام الگوهای کهن یاد می کرد، در اصل الگوها و مدل های روانی هستند که در ناخوداگاه انسان وجود دارد.
ایشان معتقد بود در درون هر انسانی بدون شک این الگو ها و مدل ها وجود دارند. اما این ما هستیم که نمی توانیم به راحتی آنها را درک نموده و با الگوها ارتباط برقرار کنیم. کارل در روانشناسی یونگی تاثیرات طالع بینی و آسترولوژی در روانکاوی را به تفسیر بیان نموده است.
با این نگرش ستاره شناسان بسیاری را به سمت باوری کشاند که تمایل به زندگی در اصل از بدو تولد در سیارات آسترولوژی کامل نشان داده شده است. در روانشناسی یونگی طالع بینی در اصل نوعی بیهوشی جمعی روانشناسی بیان شده است. به این صورت که برای تنظیم به نماد هایی از جمله نماد های قدرت از بیهوشی نیاز خواهد بود. نماد هایی که در ناخودآگاه هر انسانی وجود دارند و نقشه روح او به شمار می روند.
به همین دلیل هم ستاره شناسان تصمیم گرفتند از دید روانشناسی یونگی به ستاره ها نظر کنند. پس معتقد هستند نیروهای مخفی درون ستاره ها وجود دارد که منجر به بروز حس خاصی درون هر انسانی می شوند. حسی که روح و روان هر فرد را درگیر میکند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *