زوج درمانی, مشکلات خانوادگی, مهارت های ارتباط با همسر, مهارت های همسرداری

واکنش در برابر خشونت شریک زندگی

خشونت علیه همدیگر:
متاسفانه کار ها و رفتار های همراه با خشونت علیه دیگری به شکل های متفاوت و گوناگون در هر جای جهان در حال رخ دادن است. کودکان و زنان بیشتر در معرض آن هستند. پرخاشگری ها اشکال متمایزی دارند. با آنکه معقوله ی خشونت فیزیکی برای انسان ها دردناک و وهم برانگیز است اما خشونت روانی از آن هم بدتر تلقی می شود و به مراتب آثار مخرب و ویرانگر تری دارد.
خشونت چیست؟
هنگامی که افراد در قبال شکست های زندگی، ناکامی های متعدد، بروز اتفاقات ناگوار و ناخوشایند و… به دنبال آسیب رساندن به دیگران هستند را خشونت می نامیم. ستیزه جویی به دنبال احساس خشم شدید می آید به همین دلیل منجر به تخلیه بی درنگ و آنی هیجانات می شود. فرد در هنگام اعمال رفتار های خشونت بار متوجه عواقب نامطلوب و تلخ آن نیست.
بررسی انواع تندخویی ها:
روانشناسان اعلام می دارند که تندخویی و ستیزه جویی ها در افراد به طور کلی در دو دسته متفاوت قرار می گیرند.
⦁ خشونت غیر کلامی: در این نوع بروز رفتار هایی که به طور غیر کلامی موجب آزار می شود. این رفتار ها اعم از خشونت جنسی، روانی، نوشتاری (تهدید از طریق فضای مجازی یا…) و فیزیکی که با قدرت بدنی همراه است.
⦁ خشونت کلامی: در این نوع پرخاشگری که قانون نیز آن را به رسمیت نمی شناسد و با گفتن فلانی دست بزن ندارد بر بخش ترسناک آن سرپوش گذاشته می شود؛ اما با رفتار هایی مثل ناسزا گفتن، داد و فریاد، زورگویی، باج خواهی، تحقیر، بدگویی پشت سر دیگران و… همراه است.

خشونت خانگی
دکتر معصومه تفته، مشاور خانواده موسسه آوای بهار شما را در خصوص داشتن یک زندگی عاری از خشم راهنمایی می کند و آرامش و امید از دست رفته ی زندگیتان را به شما باز می گرداند.
بررسی جزئی تندخویی:
اگر به طور جزئی بخواهیم این عامل را بررسی کنیم با موارد زیر رو به رو خواهیم بود:
⦁ تندخویی علیه کودکان: این ستیزه جویی بسیار شبیه به خشونت علیه زنان است. قشر کودکان به علت عدم توانایی در دفاع از خود در برابر دیگران مورد این نوع تندخویی قرار می گیرند و آینده ی این افراد دچار مخاطره خواهد شد.
⦁ تندخویی علیه زنان: بنابر تفاوت های فیزیکی و اندامی زنان با مردان، در جوامع بیشتر از مردان مورد پرخاشگری از جمله خشونت های خانگی قرار می گیرند.
⦁ خشونت جنسی: این دسته از تندخویی شامل داشتن درخواست های نا به جا غیر متعارف، تجاوز و اعمال زور جنسی بر افراد ناشناس و یا شریک زندگی است.
⦁ تندخویی های اقتصادی: در اینگونه از تندخویی ها همسر با ایجاد هر نوع محدودیت های مالی شریک خود را دچار آسیب می کند.
⦁ تندخویی فیزیکی: در خشونت فیزیکی ممکن است بر هر آدمی از اقشار مختلف از جامعه وارد شود. رفتار هایی دلخراش مانند ضرب و شتم، کشیدن اعضای بدن، بستن، زندانی کردن، سوزاندن، ایجاد محرومیت غذایی، حتی شکستن ظروف، به هم کوبیدن در، پرت کردن وسایل و… جزو این دسته از تندخویی ها قرار می گیرند.
⦁ خشونت روانی: اگرچه هم زنان هم مردان می توانند زیر بار این پرخاشگری اذیت شوند ولی اغلب زنان اند که مورد این نوع تندخویی ها قرار می گیرند. نمونه های آن شامل تهدید به طلاق، بیرون انداختن زن از مکان سکونتش، اجازه ندادن برای دیدن فرزندان و… می شود.
⦁ خشونت علیه مردان: این نوع بروز خشم یک پدیده نوظهور است که تا چندین سال قبل در جامعه ایرانی به ندرت دیده است. در این تندخویی مردان مورد تخریب شخصیت، آبرو، اعتماد به نفس و… قرار می گیرند؛ به دنباله ی این پرخاشگری ها مردان به لحاظ اقتصادی، فیزیکی، اجتماعی، خانوادگی و… آسیب پذیر خواهد بود.

خشونت فیزیکی

بررسی عوامل بروز پرخاشگری:
اگر بخواهیم به طور کلی یک فرد پرخاشگر را آنالیز کنیم و بگوییم برای چه او احساساتش را اینگونه بروز می دهد و بر کنترل کردن آن ها مدیریت ندارد با دو عامل رو به رو خواهیم بود:
⦁ علل فیزیولوژیکی: اکثر افرادی که با این علت خشم خود را نشان می دهند بر کار و اعمال خودشان کنترلی ندارند. البته این گزاره دلیلی نمی شود که در قبال اینگونه افراد سکوت کنیم و نقش قربانی داشته باشیم. از اتفاقات فیزیولوژی باید به سکته های قلبی و مغزی، آسیب رسیدن به بخش هایی از مغز، کمبود ویتامین ها، کاهش سطح مواد معدنی بدن و… اشاره کرد.
⦁ علل روان شناختی: این علت از مهم ترین علت هایی است که در ادامه منجر به پرخاشگری می شود. ریشه و پایه ی این مشکل از تعارضات حل نشده شخصی است. یعنی شخص در یک مسئله یا بروز احساس دچار دوگانگی شده است. همچنین کنترل نکردن و ناتوان بودن در مهار هیجانات از دیگر عواملی است که ریشه در روان وی دارد.

انواعی از خشونت
چرخه ی تندخویی:
گام اول (تنش): شخصی که مهاجم تلقی می شود، فردی که مورد تهاجم قرار گرفته است را تهدید می کند. به طوری که او مجبور به حفظ سکوت و تشدید نکردن اوضاع می شود؛ تا خشم فرد مهاجم فروکش کند.
گام دوم (بحران): فرد مهاجم خشم خود را چه به صورت جسمی، جنسی، کلامی، اقتصادی و… اعمال می کند. در این قسمت فردی که مورد تهاجم است آسیب می بیند، تحقیر می شود و فضای حاکم را غیر عادلانه می بیند.
گام سوم (توجیه): در این هنگام فردی که نتوانسته خشم خود را به درستی بروز دهد با حرف های توجیه آمیز سعی میکند خودش را تبرئه کند و آن کس که نقش قربانی را داشته در تلاش است او را باور و درک کند.
گام چهار (ماه عسل): در این قسمت از چرخه شخص پوزش می خواهد و حتی برای جلب توجه حرف خودکشی را به میان می آورد. شخصی که مورد تهاجم قرار گرفته است با پذیرش این که خودش نیز مرتکب اشتباه شده او را آرام می کند و به جایگاهش به عنوان فردی که قرار است همیشه مورد تندخویی قرار بگیرد بیشتر ثبات می بخشد.
بهترین راه ها برای مقابله با خشونت شریک زندگی:
⦁ در مرحله اول باید اعلام کنیم که اگر مورد تهدید ضرب و جرح، آسیب دیدن، زندانی کردن و… قرار گرفته اید سریعا آن را به پلیس اطلاع دهید.
⦁ شماره ی 123 مرکز اورژانس اجتماعی است که می توانید در هنگام نیاز خشونت خانگی و کودک آزاری را به این شماره گزارش دهید.
⦁ فراموش نکنید که داشتن مشاور خانواده یکی از ضروری ترین نیازهای امروز بشر است. روانشناس مجربی که بتواند راه درست را به شما یا شریک زندگی تان در زمینه بروز صحیح خشم نشان دهند.

سیاست های موثر برای فرو نشاندن خشم همسر:
⦁ به آتش خشم او دامن نزنید: چیزی که بر هیچکس پوشیده نیست این است که عصبانیت ها بالاخره فروکش خواهند کرد اما حرف های نا به جایی که در آن زمان رد و بدل می شود در خاطر شما یا شریک زندگی تان می ماند.
⦁ صبر داشته باشید: مدت زمانی حدود بیست دقیقه لازم است طی شود تا آدرنالین حاصل از خشم در بدن حل و کم شود. پس صبر کنید و حرف های خود را بگذارید برای زمانی که همسرتان آرام شده است.
⦁ خط قرمز ها را نشان دهید: یکی از تاثیر گذار ترین رفتار ها برای مهار خشم، دادن اطلاعات کافی و واضح بیان کرد مرز ها و خط قرمز ها است.
⦁ در مقابل بی احترامی ها بایستید: تا زمانی که احترام مرد ها را به چالش نکشید آن ها تا حدودی می توانند خود را محدود کنند اما اگر بی احترامی صورت بگیرد متاسفانه آن ها برای اثبات خود حرف بدتری را می گویند. بهترین راه این است که به گوشزد کنید حد و حدود را به یاد آورد و آن ها را در مقابل شما رعایت کند.
⦁ معذرت خواهی کنید اگر…: اگر می دانید مقصر هستید با تمام وجودتان آن را بپذیرید و با گفتن جملاتی که بار عذرخواهی دارند سعی کنید همسرتان را آرام کنید.
⦁ احساساتش را ببینید: زمانی که به کسی می گویید من می دانم تو نگران هستی، عصبی هستی و… این درک شدن از سمت و سوی شما خیالش را آسوده می کند.
⦁ انتقاد را بگذارید به وقتش: هر چند که حق با شماست تا از او انتقاد کنید اما در نظر بگیرید که انتقاد ها باید سالم و سازنده باشد. زمانی که خشم پارتنر تان طغیان کرده است زمان مناسبی برای انتقاد کردن از او نیست؛ زیرا او را بیشتر تحریک می کند.
⦁ از مهر ورزیدن غافل نشوید: مهربانی کردن زودتر از هر چیزی شعله های خشم را فرو می نشاند. به همسرتان یادآوری کنید که همیشه او را دوست دارید.
⦁ گفت و گو کنید: فرهنگ داشتن گفت و گوی سالم و صادقانه را باید پیش از هر چیزی بدانید. هنگامی که با تندخویی پارتنر تان رو به رو هستید از سیاستِ حرف زدن غافل نمانید و با او هم فکری داشته باشید.
⦁ زوج درمانی: زمانی که شما و همسرتان متقاعد شده اید برای بهبود زندگیتان یک قدم بردارید از داشتن یک درمانگر مجرب مطمئن باشید. مشاور خانواده در اولین مرحله می تواند شنوای حرف های شما و آرام بخش هیاهوی وجودتان باشد. و در ادامه بر اساس شناخت درست شما و پارتنرتان راه موثرتری را پیشنهاد دهد.

تاثیر خشونت کلامی بر فرزندان
شما مخاطبین عزیز آوای بهار می توانید به صورت آنلاین با خانم دکتر معصومه تفته در ارتباط باشید و از درست ترین راهکار ها برای آرام کردن همسرتان استفاده کنید. همچنین با آگاهی بهتر می توانید تصمیماتی در رابطه با ادامه دادن یا خاتمه بخشیدن زندگی مشترکتان بگیرید. هیچ کس از خشونت های خانگی در امان نیست و از آن سودی نمی برد پس از همین امروز به فکر نجات خود و عزیزانتان باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.