عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس، باوری حقیقی از معیار ارزشمندی شخصیت درونی

عزت نفس، باوری حقیقی از معیار ارزشمندی  شخصیت درونی


عزت نفس
تحت تأثیر دو مقوله مهم از عوامل بیرونی و باورهای درونی، قرار داشته و خود را با نشانه های رفتاری ظاهر می سازد. بی اعتباری و بی ارزش دانستن خود در جهان بیکران، از موارد ضعف در درجه عزت نفس به شمار می رود. شما ممکن است که این واژه مفهومی را، با اعتماد به نفس یکی بدانید. اما باید متوجه باشید که این دو، در معنا متفاوت می باشند. بنابراین جهت بررسی موضوع عزت نفس با ما همراه باشید.

عزت نفس

شناختی از عزت نفس (Self – Esteem)

باید بدانید عزت نفس که بخشی از آن به حرمت نفس نیز معنا می شود، عبارت از میزان ارزشی است که در زندگی برای خود قائل هستید. در واقع عزت نفس زمانی خود را نشان می دهد که درست خود را بشناسید و به باور حقیقی در آنچه هستید، دست پیدا کنید. همچنین متوجه باشید که عزت نفس یعنی چقدر خودتان را دوست دارید و تا چه اندازه خود را سزاوار بهترین و شایسته ترین سعادت ها در زندگی می دانید؟

 همه اینها در بیان مفهوم عزت نفس یعنی اینکه گذشته از اعتماد به نفس (Self- Confidence) که اعتماد به توانایی انجام کار است، برای خود احترام نیز قائل هستید. زیرا این میزان عزت نفس است که در تصمیمات و انتخابهای مهم شما، تأثیراتی دو چندان خواهد گذاشت.

تأثیر عزت نفس در زندگی

باید متوجه باشید که عزت نفس بالا، به عنوان یک گنجینه درونی است که به صورتی شگفتی آفرین، شما را وادار می کند که کارهای چشمگیر انجام بدهید. حتی معتقد باشید که جسارت انجام کارها و آرزوهایی که همواره در تصور داشتید، را نیز یافته اید. در واقع با عزت نفس بالا است که شما می توانید، به بهترین صورت زندگی کنید. شجاعت رو برو شدن، با گرفتاری ها را پیدا کنید. از مقابله با مسائل نترسید و حتی اگر شکستی در این مبارزات وجود داشت، هرگز نهراسید و برای بار دیگر از جا بلند شوید. همچنین بدانید که در صورت پایین بودن عزت نفس، شما حتی خود را لایق یک سرنوشت خوب نخواهید دانست. تازه خود را مقصر اصلی، همه رویدادهای ناخوشایند زندگی نیز می دانید. راستی یکی از بدترین اتفاقات این خواهد بود که از ابراز عقاید خود واهمه خواهید داشت و برای رضایت دیگران، حتی از گفتن نظرات نیز خودداری می کنید.

تأثیر حرمت نفس

بالا بردن عزت نفس و بروز تأثیرات مثبت

با توجه به دریافت اثرات مثبت در افراد از طریق سیر صعودی عزت نفس،  شما را با برخی از طریقه های بالا بردن آن، آشنا خواهیم ساخت. در عین حال بدانید که در صورت نیاز به فعالیت های مشاوره ای می توانید بهترین و برترین  گزینه را، در خدمات آنلاین مشاوره و روانشناسی آوای بهار جستجو نمایید.

بالابردن حرمت نفس

شناخت حقیقی و پذیرش خود

حالا که قسمتی از موفقیت هر فرد با تغییرات درونی او آغاز می شود، بنابراین باید تلاش نمایید که در ابتدا خود را  به صورت کامل بشناسید. همچنین این شناخت باید، علی رغم کلیه توانائی ها و یا ناتوانایی های شما صورت بگیرد  و قابل پذیرش نیز باشد. بنابراین جهت بالا بردن عزت نفس، هرگز در جهت توجیه مشکلات درونی خود اقدام ننمایید.

مانع تجلی احساسات و عواطف خود نشوید

به عنوان فردی از جامعه برای خود ارزش قائل شوید، آنگاه به عواطف و احساسات خود اجازه نمایش بدهید. فراموش نکنید که شما نیز به عنوان یک انسان، اجازه دارید که نقاب تظاهر را از چهره گشوده و هیجانات درونی خود را آشکار سازید.

رودررویی با افکار منفی

یکی از کارهایی که در بالا بردن عزت نفس باید انجام بدهید، به چالش کشیدن افکار و تصورات منفی است. با آنها مواجه شوید و دقت نمایید که اساس ظهور آنها، از کجاست. بعید نیست بعضی از رویدادهای زمان کودکی در پیدایش افکار ناخوشایند، تأثیر داشته باشد. باید با افکار مثبت، به مقابله با این ذهنیات بروید و معتقد باشید که در کنار سستی های درونی، از برتری هایی نیز برخوردارید.

افکار منفی

ظرافت هنر نه گفتن

یاد بگیرید که در کنار پاسخهای مثبت بنا به دلخواه و مصلحت اگر علاقمند به انجام کاری نمی باشید، با ظرافت و بسیار مؤدبانه از کلمه نه استفاده کنید. مطمئن باشید که گاهی دادن جواب منفی، نشانگر بالا بودن عزت نفس شما خواهد بود.

بکاربردن نه

پایانی بر بهانه گیری ها

آیا زمان آن نرسیده است که به بهانه جویی و نپذیرفتن تغییرات پایان ببخشید؟

من فقط این غذا را به این سبک دوست دارم. من تنها لباس را این مدلی می پسندم، دیگر توجیه پذیر نخواهد بود. تغییرات مثبت را باور کنید، در مقابل آنان سد مخالفت، نسازید و گستره علاقمندی های خود را افزایش دهید.

افزایش عزت نفس با گسترش روابط اجتماعی

به دنبال افرادی باشید که با برقراری روابط اجتماعی و افزایش آن، پی به نکات مثبت در خود می برید. البته در این افزایش روابط، هرگز به مقایسه ناصحیح خود با دیگران نپردازید. در کارهای گروهی، کلاسهای ورزشی، آموزشی  و فعالیت های اجتماعی زیادتر شرکت کنید و به میزان ارتباطات خود اضافه کنید. باید کسانی را برای روابط اجتماعی، بپذیرید که باعث افزایش اعتماد به نفس شوند و به نوعی عزت نفس را در شما تقویت بسازند.

کنار گذاشتن ترس و بکار گیری قاطعیت

با تأکید بر نکات مثبتی که از آن برخوردار هستید و تکرار صفات بارز، بر ترس خود در انجام کارها یا حتی سخن گفتن با تردید غلبه نمایید. به افعال یا سخنان افرادی که دارای عزت نفس بالا و موفق هستند، دقت نمایید و از آنان درس بگیرید. در گفتن انتقاد صحیح از دیگران و پذیرش انتقاد از خود، نترسید و واهمه را کنار بگذارید. آنگاه قاطعیت را، در زندگی بکار بگیرید.

 

ترس در عزت نفس پایین

 

دوست داشتن خود از طریق برجسته نمودن نکات مثبت

 با مشاهده نکات مثبت و صفات بهینه درونی، احترام بیشتری برای خودتان قائل شوید و بیشتر از سابق خود را دوست بدارید. سپس خواهان بهترین شادی ها و رویدادهای خوب، باشید. زیرا با افزایش عزت نفس، تلاش شما افزونتر شده و انگیزه بیشتری در انجام فعالیت ها، از خود بروز می دهید.

افزایش عزت نفس

سخن پایانی:

باید بتوانید که جنبه خلاقیت های نهفته درونی خود را شکوفا کنید. همچنین برای افزایش عزت نفس، ورزش کنید و درجه سلامت روحی و جسمی خود را بالا ببرید. همواره با ظاهری مناسب و تمیز، جلوی دیدگان دیگران ظاهر شوید. همچنین به آنچه که هستید، قانع بوده و توقع بیش از ظرفیت از خود نداشته باشید. راستی برای پیشگیری از بروز مشکلات عمده در عزت نفس پایین، با مرکز معتبر خدمات آنلاین مشاوره و روانشناسی آوای بهار از طریق مراجعه به وب سایت avayebahar.com بکوشید.  آنگاه در جهت بالا بردن عزت نفس تلاش کنید و زندگی بهتری برای خود تدارک ببینید.