مهارت حل مساله, مهارت های زندگی

سرگرمی های دوران کرونا

هر روز بر آمار مبتلایان به ویروس کرونا و فوتی های جهان افزوده می شود. برای این ویروس تا کنون هیچ راه درمانی پیدا نشده است؛ هیچ واکسنی از انسان در برابر کووید 19 محافظت نمی کند و راه حلی که برای بشر مانده است تنها پیشگیری از ابتلا است. یکی از موثر ترین راه های پیشگیری، اعلام قرنطینه بوده است. به طوری که ارتباط افراد یک خانواده با افراد خارج از خانه محدود شود تا ویروس را مهار کنند.

در دوران کرونا خودتان را با فیلم دیدن سرگرم کنید
سختی خانواده ها در مقابله با کرونا و قرنطینه:
در شرایط فعلی که حبس خانگی تنها راه نجات است و بر ما تحمیل شده هر کداممان با سختی های دوران کرونا بیشتر آشنا می شویم. به هر ترتیب اختیارات ما خیلی کمتر از قبل شده است و چهاردیواری خانه بیشتر از هر چیزی بر دوش ما سنگینی می کند.
داشتن کار، بشر را از رخوت و سستی ها بیرون کشیده است و به او امید زندگی می دهد. حالا که استراحت کردن از حد مجاز خودش تجاوز کرده است بهترین راه حل برای آن که با وجود بیکاری اجازه ندهیم افکار منفی به ما هجوم بیاورند و قرنطینه از ما انسانی افسرده و گوشه نشین نسازد ایجاد سرگرمی و سرگرم شدن در دوره ی کرونا است.
علاوه بر سختی هایی که قرنطینه به ما بزرگسالان تحمیل کرده است، کودکان و نوجوانان ما نیز تحت فشار های روحی و جسمی هستند. بچه هایی که تا دیروز از پارک، شهربازی، اماکن دیدنی، دورهمی و… لذت می بردند به یکباره مجبور شده اند که برای حفظ سلامتی در خانه بمانند و قطعا انرژی آن ها به درستی تخلیه نمی شود و در آینده بروز مشکلات را خواهند داشت.

تعامل خود را با اعضای خانواده بیشتر کنید
در دوران قرنطینه چه کنیم؟
قرنطینه حتما همان فرصت زمانی است که ما از نوجوانی به دنبالش بودیم تا کار های عقب افتاده مان را پیش ببریم، برای آن که به آموزش و یادگیری ها بپردازیم. در این زمان بهره گیری و مدیریت فرصتی که در اختیار ما قرار داده شده است بسیار اهمیت دارد. اگر می خواهید از درون کرونا به درستی عبور و همچنین آینده ی خود را تضمین کنید بهتر است به کارهایی بپردازید که تا حالا برایشان وقت خالی پیدا نمی کردید. به علایق تان بیش از پیش توجه کنید و با خانواده تان زمان بیشتری را بگذرانید.
اگر نگاهتان را به مسئله ی قرنطینه تغییر دهید متوجه خواهید شد که ما به صورت خودکار یاد گرفته ایم آدم های شاکی باشیم، یاد گرفته ایم مسائل را در پیش چشممان سخت تر جلوه دهیم. این تفکرات در ناخودآگاه ما ایرانیان است و چه بهتر که هرچه زود تر به فکر درمان و اصلاح آن باشیم.
پیش تر مقاله ای درباره شغل ها و مهارت هایی که می توانیم در دوران کرونا آن را یاد بگیریم اشاره کرده ایم و در اینجا می خواهیم به فعالیت هایی که ما یا کودکانمان را سرگرم می کند بپردازیم.

با کودکانتان بیشتر وقت بگذرانید و بازی های مختلف انجام دهید

در دوران کرونا چه کار هایی را می توانیم انجام دهیم؟
برای هر کدام از ما نوشتن و جمع آوری یک چک لیست از کارهایی که می خواهیم انجام دهیم سخت است اما موسسه آوای بهار سعی کرده است تعدادی از کار ها را یادآوری کند تا اگر از خاطرات تان فراموش شده اند دوباره به یاد بیاورید و در راه انجام یک به یک آن ها قدم بردارید.
⦁ بازی های دوران کودکی: انجام بازی های گروهی که در گذشته بیشتر به آن ها توجه می شد را از نو شروع کنید. تلویزیون خانه را خاموش کنید و با خانواده خود بازی هایی مثل اسم و فامیل، پانتومیم، دوز بازی، نقطه و خط، مافیا، شاه دزد وزیر و… را انجام دهید.

شطرنج از بازی های سرگرم کننده به شمار می رود
⦁ مسابقه آشپزی: آشپزی از آن دست کارهایی است که تفکیک جنسیتی نمی شناسد و جزو یکی از مهارت های لازم است که هر فرد باید در زندگی آن را آموخته باشد. پس بین افراد خانواده مسابقه آشپزی برگزار کنید و هر شب را به یکی از اعضا واگذار کنید. برای شیرین تر شدن و رقابتی بودن مسابقه، پس از صرف غذا امتیاز دهید و جایزه ای را برای فرد برنده در نظر بگیرید.
⦁ درباره ی مهارت ها گفت و گو کنید: زندگی که هم اکنون در آن هستیم و حالتی کارمندی دارد هیچ فرصتی برای شناخت کامل اعضا به ما نمی دهد. زیرا سخن گفتن به شدت در این خانواده ها کم است و افراد کمتر به علایق هم می پردازند و راجع به آن صحبت می کنند. پس یک فرصتی را مشخص کنید، میزگرد تشکیل دهید و در آن از علایق تان چه در کودکی چه در زمان حال و مهارت هایی که هیچ کس از آنها خبر ندارد را برای یک دیگر فاش کنید. شاید این مهارت در نوعی بازی کردن باشد هیچ عیبی ندارد که برای فرزند خود از قهرمان شدن در تیله بازی های کودکی تان صحبت کنید.
⦁ چیدمان خانه را تغییر دهید: هیچ اشکالی ندارد که در دوران کرونا به کمک و با اتفاق نظر هم، به تغییر دکوراسیون خانه تان بپردازید. با این کار هم سرگرم شده اید، هم خانه را تمیز کرده اید. سعی کنید این اتفاق تنها به دوش یک نفر نباشد؛ پس این کار را با اعضای خانواده امتحان کنید.
⦁ لیگ کتابخوانی راه بیندازید: کتاب خواندن از همه نظر باعث رشد انسان و آگاهی بخشی او می شود. در خانه متناسب به سن و شخصیتتان کتاب انتخاب کنید و با سایر اعضا لیگی راه بیندازید و مثلا در پایان ماه به کسی که بیشترین کتاب را خوانده بود جایزه دهید. راه های دیگری را هم با خلاقیت خودتان برای جذاب تر شدن بازی چاشنی آن کنید. مثلا باید در آخر مطالعه هر کس یک صفحه خلاصه از کتاب را بنویسد یا آن را برای اعضای خانواده شرح دهد و… .
⦁ داستان سرایی کنید: اگر شیفته قلم و کاغذ هستید یا در نوشتن خودتان را برتر می دانید شروع به داستان سرایی کنید. داستان ها می توانند داستان کوتاه باشند و بین 400 تا 5000 کلمه جمع شوند یا می توانند داستان بلند و رمان باشند که شما هر روز چند صفحه از آن را نگارش می کنید. برای سرگرم تر شدن می توانید با خانواده خود مصاحبه کنید یا از آن ها برای تکمیل شخصیت پردازی داستانتان کمک بگیرید.
⦁ لیستی از آرزوها تشکیل دهید: با خانواده خود جمع شوید و از هر کدام از اعضا بخواهید که آرزو های کوچک تا بزرگشان را لیست کنند. در این بین اگر توانتان بود برای برآورده کردنشان قدمی بردارید و یا برای رسیدن به آرزوهای خود برنامه ریزی کنید.
⦁ عکس ببینید: یکی از تکراری ترین اما سرگرم کننده ترین کار ها که می شود در دوران قرنطینه و کرونا هم انجام داد دیدن و ورق زدن آلبوم های قدیمی است که خاطرات بسیاری را برای ما تداعی می کنند. سعی کنید راجع به آدم های حاضر در هر عکس، خاطرات آن ها و جزئیات تصاویر با یکدیگر گفت و گو کنید تا مدت طولانی تری سرگرم باشید.
⦁ ورزش کنید: ورزش تنها مختص به باشگاه رفتن نیست و در خانه هم می توان با خانواده به فعالیت های ورزشی پرداخت. اما بهتر است که ورزش ها را با توجه به مکان سکونتتان انتخاب کنید. همچنین از یوگا و مدیتیشن غافل نباشید. در خانه شمع روشن کنید، موزیک آرامی پخش کنید و با خانواده ی خود تمرینات مدیتیشن را انجام دهید. مطمئنا بسیار لذت بخش خواهد بود.
⦁ فیلم ببینید: از اینترنت لیستی از بهترین فیلم های تاریخ را جمع آوری کنید و با خانواده تماشایش کنید. اینگونه همان آدمی نیستید که قبل از قرنطینه بوده اید و احتمالا خیلی سواد بصری و فکری شما فرق خواهد کرد.
⦁ آرایشگر شوید: موهای اعضای خانواده تان را به یک مدل تبدیل کنید و روی آن تمرین آرایشگری کنید شاید نتیجه ی دلخواه فرد نباشد اما تا مدت ها با یادآوری آن می توانید بخندید و شاد باشید.
⦁ خالق آثار هنری شوید: همه ی ما به یک هنری علاقه مند هستیم شاید هنر هایمان با دیگر اعضای خانواده فرق کند اما می توانید جداگانه خالق یک اثر هنری باشید و خودتان را سرگرم کنید.
⦁ از موزه بازدید کنید: موزه های معروفی که در خارج از کشور ما قرار دارند با کمک تکنولوژی وارد گوشی هایمان شده اند. در این فرصت با اتفاق خانواده به دیدن موزه های مجازی بروید.
⦁ مهارت یاد بگیرید: انجام کار هایی مثل آشپزی، شیرینی پزی، پخت نان و… که ماقبل از کرونا بلد نبودید را در خانه یاد بگیرید. فرا گرفتن انواع نرم افزار ها و مهارت های مختلفی که باعث می شوند سرگرم شوید را داخل برنامه روزانه تان اضافه کنید.
⦁ پادکست گوش بدید: چه خودتان چه فرزندانتان می توانید از پادکست و کتاب های صوتی بهترین بهره را ببرید در کنار آموزش های خوب، سختی کتاب خواندن را نیز از دوش شما بر می دارد.

پادکست های مختلف را گوش دهید
⦁ مشاوره روانشناسی: یکی دیگر از کار هایی که برای سلامت روان و جسم خود در دوران کرونا باید انجام دهید استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی است. در طی 26 سال اخیر میزان افسردگی و اختلالات روانی در ایرانیان 2 برابر شده است و ایران در بین کشور ها از نظر افسردگی رتبه چهارم را دارد. اگر در این دوران خود یا فرزندانتان دچار اختلالات روانی هستید، احساس یأس و ناامید می کنید، افسرده هستید و… با کمک گرفتن از خدمات مشاوره روانشناسی به صورت غیر حضوری و آنلاین به درمان مشکلات خود بپردازید. همچنین در خصوص تربیت فرزندان و یادگیری برخورد صحیح با آن ها نیز آموزش می بینید.
⦁ رقصیدن در خانه نیز یکی دیگر از کار های لذت بخش است که همه ی اعضا را درگیر می کند و تاثیر بسیار مثبتی در خلق و خو ایجاد می کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *