مهارت های ارتباط با همسر, مهارت های همسرداری, هنر ارتباط با جنس مخالف

داشتن مکالمه صادقانه با همسر یا پارتنرمان

چند ترفند برای آن که با همسر یا پارتنر خود مکالمه صادقانه داشته باشید:
هیچ کس نمی تواند تضمین دهد که اگر بین زن و شوهر و یا دو نفر که شریک زندگی هم شده اند مشکلی نباشد آن ها خوشبخت و مناسب یک دیگر هستند. اتفاقا در بین زوجین علاوه بر لحظه های خوب و خوش، روزهای بد و دعوا های شدید نیز وجود دارد؛ چیزی که در رابطه باید بیش از هر چیزی در نظر گرفته شود وجود مکالمه ی صادقانه بین طرفین و بیشتر بودن نسبت روز های خوب به روز های بد است.
ابتدایی ترین مشکل را دریابید:
اگر با دقت به اختلافات خود و پارتنرتان نگاه کنید متوجه خواهید شد که در اولین مرحله کسی به ما آموزش درست صحبت کردن یا بهتر بگوییم صادقانه صحبت کردن را نداده است! یکی از اصلی ترین علت دعوا بین زوجین نداشتن مهارت سخن گفتن است. یادگیری و گرفتن مشاوره در خصوص شیوه ی درست و صحیحِ حرف زدن، تنش های یک رابطه را کاهش می دهد و در مقابل به کیفیت آن می افزاید.
نوع سخن گفتن و لحن انتخابی ما در استحکام بخشیدن به زندگی بسیار تاثیر گذار و موثر است پس نباید اهمیت این موضوع را در زندگی کمرنگ دید. حرف زدن و صحبت کردن ما انسان ها با یک دیگر دو نتیجه متفاوت به همراه خواهد داشت یا می توانیم مرهم درد کسی باشیم و به روح و جان او آرامش ببخشیم یا می توانیم نمکی باشیم بر انبوه زخم های او. اما باید بدانید در آخر این شما هستید که تصمیم می گیرید جزو کدام دسته از افراد قرار بگیرید.

برای یک دیگر مرهم باشید
ما یقین داریم که اگر شما تا اینجا آمده اید یعنی هیچگاه دلتان نمی خواهد در دسته دوم قرار بگیرید پس با کمک دکتر معصومه تفته و موسسه آوای بهار طناب های ارتباطی تان را از پیش محکم تر کنید.
گفت و گو کردن یک هنر است، آن را بیاموزید:
همه ی ما در زندگی شخصیمان حتما تحت شرایطی قرار گرفته ایم که نتوانستیم عاقلانه تصمیم گیری کنیم در پی این تصمیم، حرف هایی که باید صادقانه به شریک مان می گفتیم را در لفافه پیچاندیم و آن را با طعم کنایه و طعنه به گوش پارتنرمان رساندیم به این امید که شاید منظور خواسته ی ما را بهتر متوجه شود اما در نهایت از او فردی مقاوم تر ساختیم و یک بار دیگر در ارتباط با همسرمان به در بسته خورده ایم. خوب است بدانید اینگونه صحبت کردن ها ناشی از یک ترس درونی است. اما سوال اینجاست که پس از چه مسیری وارد شویم؟ راه درست کجاست؟ چگونه این ترس ها را کنار بزنیم؟
اولین راه حل برای حل مشکلات این است که با خودتان هم صادق باشید؛ پس از آن باید به نکاتی که آن را در ادامه می خوانیم توجه کنید.
در نکته اول باید بدانیم زمانی که سخن می گوییم در واقع تفکرات و باور های خودمان را همچون محصولی که برای نمایش در ویترین قرار می گیرد، به دیگران نشان می دهیم. اغلب ادبیات سخن ما نیز شبیه به چیزی است که به آن فکر می کنیم. پس قبل از اصلاح سخن، باید در فکر پیرایش کردن تفکرات و افکارمان باشیم؛ شما پیش از هر کسی باید مطلع باشید که در مغزتان چه چیزی در حال شکل گیری است.
خانواده و تاثیر آن:
همه می دانند که خانواده یکی از تاثیر گذار ترین و مهم ترین نهاد های اجتماعی است پس مهارت ما در ارتباط با پارتنر و داشتن مکالمه صادقانه با یک دیگر در شکل گیری شخصیت فرزندان و همچنین رابطه دو نفر بسیار مهم است.
مخاطبان عزیز می توانید برای مشاوره گرفتن از خانم دکتر معصومه تفته در زمینه گفت و گو سالم به صورت آنلاین (بر خط) از طریق موسسه آوای بهار اقدام کنید.

داشتن مکالمه صادقانه روابط را استحکام می بخشد
گوش دادن اصلی ترین رکن یک مکالمه صادقانه:
برای آن که بتوانید در ارتباط با پارتنر خود یک مکالمه صادقانه و درست داشته باشید باید مهارت گوش کردن را نیز بلد باشید. برای یادگیری این مهارت باید:
⦁ موانع را شناسایی و دور کنید: شاید این گزینه خیلی مورد توجه قرار نگرفته باشد ولی برای یک بار هم که شده پیش خود فکر کنید که چه چیزی باعث می شود به حرف های شریک زندگی تان گوش ندهید. موانعی که بر سر راه ارتباط عاطفی شما می تواند باشد به شرح زیر است:
⦁ حرف ها را پیش بینی نکنید: خیلی از ما برای یک بار هم که شده موقع صحبت کردن همسرمان با خودمان گفته ایم که حرف هایش را از بریم و می دانیم که چه می خواهد بگوید. این یکی از عیب های بزرگی است که ما در مواجه با همسرمان خواهیم داشت. زیرا حرف های او را پیش از آن که گفته شود پیش بینی و همان گونه که ذهنمان دوست دارد برداشت می کنیم؛ تمام این اتفاقات زمانی در حال روی دادن است که پارتنر ما هیچ یک از برداشت های ما را صحیح نمی داند و از آن بی خبر است.
⦁ سعی کنید تمام حرف های همسرتان را بشنوید: اگر در حین گفت و گو با همسرتان یک صافی دستتان گرفته اید و هر چه را که ذهنتان می طلبد، می شنوید و باقی حرف های او را نادیده می گیرید باید بدانید که پا در مسیر اشتباهی گذاشته اید.
⦁ همه ی حواستان را به حرف های او بدهید: اگر احساس می کنید تبدیل به یک فردی شده اید که حرف ها را می شنود تا در آخر شخص را نصیحت کند باید شخصیت خود را اصلاح کنید و با تمام دقتتان به حرف ها گوش بسپارید.
⦁ چه مسئله ای مهم تر از حرف زدن: زمانی که تصمیم می گیرید جلوی شریک زندگی تان بنشینید و به حرف هایش گوش دهید دیگر مسئله ای خارج از آن را در مقابل ذهنتان پیش نیاورید.
⦁ توهین را کنار بگذارید: همه ی ما دلمان می خواهد وقتی شروع به صحبت می کنیم توجه دیگران را به خود جلب کنیم پس باور کنید که نمی توانید پارتنر خوبی باشید وقتی که همسرتان صحبت می کند و شما مجله تان را ورق می زنید یا در شبکه های اجتماعی هستید. این عمل به طور واضح توهین به شعور مخاطبتان است.

به همسرتان اجازه حرف زدن بدهید
⦁ این سه اصل زیر را رعایت کنید: حالا که موانع را شناخته اید و تمام تلاشتان را برای کنار زدن آنها به خدمت گرفته اید این سه اصل زیر را با دقت اجرا کنید.
⦁ سوالی هست بپرسید: شفاف سازی مسائل در حین گفت و گو و پرسیدن سوالات خود یکی از واجب ترین فاکتور هایی است که باید آن را رعایت کنید.
⦁ خلاصه و مفید سازی: شاید در ابتدا داشتن مکالمه صادقانه دشوار به نظر بیاید، اما قطعا در ادامه حرف به درازا خواهد کشید؛ یکی از ارکانی که مهم است پیش خودتان آن را رعایت کنید خلاصه کردن حرف هایی است که برای حل مشکلات از همسرتان شنیده اید.
⦁ منفعل نباشید و از خود واکنش نشان دهید: همیشه هر کنشی، انتظار یک واکنش را می کشد پس زمانی که نوبت به صحبت کردن شما رسید حتما خلاصه و برداشت هایی که از مکالمه تان داشته اید را به طرف مقابلتان نیز بگویید.
⦁ زبان بدن: به طور کلی زبان بدن نیز می تواند به اندازه ی کلام زبانی موثر باشد پس دست به سینه نبودن، داشتن لبخند (نه از روی تمسخر)، داشتن اشاراتی برای تاکید حرف ها و… می تواند در روند داشتن یک مکالمه صادقانه موثر باشد.
⦁ مکان فاعل ها را بشناسید: اگر در مکالمه های تان جمله را با ( تو…. هستی) شروع می کنید برای همسرتان حس سرزنشگر بودن شما ایجاد می شود که هیچ خوشایند نیست. در مقابل با گفتن (من…… می شوم) احساس بهتر و راحت تری به او می دهید. برای مثال: به جای گفتن (تو همیشه دیر تر از بقیه آماده می شوی و من از این موضوع ناراحتم) بگویید (من از این که تو دیر تر از دیگران حاضری ناراحت می شوم.)
⦁ تهمت زدن را کنار بگذارید: در مشاوره ها و مکالمات دیده می شود که یکی از زوجین دیگری را به کاری که نکرده و یا رفتاری که نداشته است متهم می کند؛ این کار باعث ایجاد عصبانیت و از بین رفتن آرامش طرفین می شود.
⦁ حواستان به رد کردن چراغ قرمز های زندگی باشد: اگر در ارتباط با پارتنرتان دچار عصبانیت و آشفتگی شده اید دلیلی نمی شود که قوانین را زیر پا بگذارید و خط قرمز های یک دیگر رد کنید.
⦁ نقش ظالم و مظلوم نگیرید: برای داشتن مکالمه صادقانه باید بی طرف صحبت کنید. گرفتن نقش قربانی و یا ظالم جلوه دادن شریکتان چیزی را درست نمی کند.
⦁ صمیمیت در بین طرفین معجزه می کند: اگر به وقت سخن گفتن به یک دیگر با عشق نگاه کنید یا دست هم را به آرامی بفشارید و یا آن را نوازش کنید به افزایش درک شما از حرف زوج تان کمک می شود.

در حین گفت و گو و مکالمه صادقانه صمیمیت را فراموش نکنید
⦁ صداقت مهم ترین عامل است: در همه حال سعی کنید صداقت را زیر پا نگذارید و همچنین پارتنرتان را از اینکه با شما صادق بوده است پشیمان نکنید.
⦁ پای گذشته را به میان نکشید: گذشته را به روی هم آوردن و یا دست گذاشتن روی نقاط ضعف طرف مقابل می تواند همه چیز را خراب کند.
⦁ یک بوم و دو هوا نکنید: اگر مشخص است که از چه موضوعی حرف می زنید دیگر پیش کشیدن سایر موضوعات نامربوط کار جایزی نیست.
⦁ نشان دهید که به او اعتماد دارید: تا زمانی که طرف مقابلتان نداند که به او اعتماد دارید حرف هایش را فیلتر می کند و همه ی آنچه که باید بگویید را نمی زند؛ همین کار باعث آسیب رسیدن به صداقت کلام می شود.
⦁ از همان دست بدی از همان دست هم پس میگیری: اگر انتخاب کرده اید که با لحنی عصبی صحبت و یا در میان حرف هایتان پرخاشگری کنید، دیگر از بلند بودن و خشونت کلام همسرتان آزرده نشوید. اگر دنبال راه حلی هستید بهتر است که ابتدا لحن خود را اصلاح و بعد فضای مناسبی برای گفت و گوی سالم ایجاد کنید.
⦁ کمک گرفتن را فراموش نکنید: برای حل مشکلات خود و اجرای بهتر موارد ذکر شده بهتر است از یک مشاور و روانشناس خوب در این حوزه کمک بگیرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *