عزت نفس و اعتماد به نفس, مهارت های زندگی

تغییر سبک زندگی برای شاد بودن

در زندگی هر فرد رسیدن به شادی و شاد بودن از مهم ترین اهداف تلقی می شود. سبک زندگی که با آن بتوان شاد بود و شاد زیست چیزی است که تمام مردم از گذشته تا به امروز و همچنین آینده در هر نقطه از حیات به دنبالش خواهند بود. اولین قدم برای اینکه بدانیم چه راه و مسیری درست است، دانستن اصل نیاز ها و اساس خواسته هایمان می باشد. اگر شما هم به دنبال شادی می گردید با این مقاله ی آوای بهار در حوزه کسب مهارت های زندگی بهتر همراه باشید.
شادی چیست؟
شادی را نمی توان به طور عامیانه تعریف کرد و قطعا در هر انسانی متفاوت خواهد بود. اگر تا به امروز فکر می کردید شادی همان خوشحال بودن است سخت در اشتباه بوده اید. زیرا افرادی که از مواد مخدر خاصی (برای مثال کوکائین) استفاده می کنند همیشه بعد از مصرف خوشحال هستند اما آیا این به معنی شادی است که شما به دنبالش می گردید؟ خیلی از مراجعه کنندگان فکر می کنند پول و ثروت است که می تواند آن ها را شاد کند، کافیست به بالای شهر سر بزنیم و با افراد ثروتمند یک گفت و گویی داشته باشیم تا بدانیم اگر چه این مسئله را نمی توان نادیده گرفت اما شادی آن چیزی نیست که در افراد غنی باشد و در شما نه! شادی از نگاه فردی که در بستر بیماری است سلامتی دیده می شود؛ و کسی که ضربه ی عاطفی خورده است آن را در عشق و عطوفت جست و جو می کند. اگر از جمعی بپرسید شادی چیست حتما پاسخ های مختلف و جور واجوری دریافت خواهید کرد.
پس شاد بودن چیست؟
شادی در واقع حالتی از رضایت های درونی انسان است. مجموعه ای از دو احساس که در درون ما حس می شود.
⦁ احساسات خوب: ما از اتفاقات و عوامل بسیاری می توانیم احساسات خوبی دریافت کنیم و بسته به کیفیت آن شاد شویم.
⦁ حس رضایت: زمانی که مفهوم ارزش کار و نتیجه ی واقعی آن را درک می کنیم و از درون با حس خوب آن همراه می شویم.
در روند زندگی قطعا متوجه شده اید که شادی و شاد بودن بر یک خط صاف همیشگی حضور ندارد. گاهی بوده است و گاهی نه. بعضی اوقات از کیفیت بیشتری برخوردار بودند و بعضی اوقات هم از دفعه ی قبلی کمتر حس شان کردیم.
همان طور که در ابتدا توضیح دادیم همه ی انسان ها از بدو تولد تا لحظه مرگ شان به دنبال آفرینش شادی هستند. دوست دارند شاد بودن را در تک به تک لحظه های زندگی با خودشان همراه داشته باشند. افرادی که از این قضیه مستثنا می شوند حتما باید با مراجعه به روانشناس و یا یک درمانگر کار آزموده جهت درمان خود اقدام کنند.

سپاس گزاری می تواند به شاد بودن شما کمک کند.

کسب مهارت برای زندگی بهتر:
زندگی بهتر از منظره ی هر کدام از ما در گرو رسیدن به یک چیزی است که همواره در حال تلاش برای اتصال یافتن به آن هستیم. اولین راه حل برای کسب مهارت های زندگی بهتر، این است که بدانیم چرا در زندگی شاد نیستیم؟ شناخت موانع و کنار زدن آن ها گام بزرگی برای رسیدن به مقصد به شمار می رود.
⦁ پیچیدگی ها: همه ی ما می دانیم تا زمانی که انتخاب ما یک مسیر صاف است زودتر به مقصد میرسیم تا هنگامی که از راه های دور تر، پیچ دار و… عبور می کنیم. احساس کردن شادی در حیات آدمی نیز همانگونه است. هر چقدر دچار پیچیدگی ها شوید دیر تر به آن دست می یابید. تاپتن ژینپا که از خردسالی در صومعه های بودایی بوده است می گوید ما استاندارد های زندگی را با کیفیت های زندگی در هم آمیختیم به همین علت است که کمتر به زندگی می پردازیم. او راه حل برکناری این مانع را اهمیت ندادن به پیچیدگی و ساده زیستی می داند.
⦁ دویدن در پی شادی: نویسنده کتاب تاریخچه شادی در بخشی از این کتاب می نویسد «لحظه‌ای که از خودتان بپرسید آیا خوشحال هستم؟ از خوشحال بودن دست می‌کشید.» تا زمانی که تمام فکر تان رسیدن به مقصد باشد و از مسیر زندگی لذت نبرید نمی توانید احساس شاد بودن کنید. بودن در پیچیدگی های زندگی می تواند مبدل به یک تعقیب و گریز شود که در نهایت شما با آزردگی روح و روانتان بهایش را می پردازید. این مانع شاد بودن را، با تغییر لایف استایل خود می توانید از سر راه بردارید.
⦁ افکار منفی را به دوش نکشید: افکار منفی و خیال بافی ها مانند کنه می توانند به شما بچسبند و ساعت های طولانی با شما باشند؛ با همراهی این افکار، شما به مرور به آدمی ناامید و افسرده تبدیل شوید پس باید دیدگاهتان به اتفاقات زندگی را مثبت کنید.
⦁ نا امید بودن: تا زمانی که شما امیدی به اتفاقات پیش روی زندگی و آینده تان نداشته باشید نمی توانید از رخت خواب خود بیرون بیاید و کاری را انجام دهید. مهم ترین فاکتور برای رسیدن به هدف و به دست آوردن احساس رضایت از خود، انگیزه است.
⦁ سرکوب احساسات: نادیده گرفتن ناراحتی ها و سرکوب احساسات ناخوشایند، شاد بودن شما را تضمین نمی کند. اکثر اوقات ما میبینیم که از دل همین شکست های زندگی می توان رشد کرد و بهتر شد.

سبک زندگی (لایف استایل) شاد
چگونه سبک زندگی خود را برای شاد بودن تغییر دهیم؟:
لایف استایل یا سبک زندگی در انتخابات ما و داشتن انبوهی از احساسات در درون بسیار تاثیر گذار و موثر است. خیلی از اوقات ما در جایی از زندگی نیاز داریم که کسی همراه و همدل ما باشد، ما را درک کند، حتی ما را بهتر از خودمان بشناسد! اما چرا همچین نیازی در ما شکل می گیرد؟
زمانی که شاد بودن در زندگی را فراموش کرده ایم و یادمان رفته است که چه چیز هایی می تواند حالمان را خوب کند یا گاهی بی آن که بدانیم تمام نیرو و انرژی مان خرج راه غلط و نادرستی می کنیم، احتیاج داریم که کسی ما را از گمراهی نجات دهد؛ احتیاج داریم کسی دست ما را بگیرد و به ما بگوید که این مسیر، درست است. دکتر معصومه تفته در این روز ها که خیلی از ما شادی را گم کرده ایم می تواند همراه ما شود و سبک زندگی مان را با آگاهی بخشیدن تغییر دهد.

معاشرت با افرادی که شاد و مثبت هستند در زندگی موثر است.
چند راهکار موثر برای شاد بودن:
⦁ بخشنده باشید: زمانی که شما تصمیم می گیرید داوطلبانه و با میل خودتان به اطرافیان و حتی آدم های ناشناس زندگی تان کمک کنید در درون از خود احساس رضایت می کنید و همین موجب شاد بودن شما می شود.
⦁ صبح ها کمتر بخوابید: اگر هنگام صبح تنها نیم ساعت از آنچه هر روز بیدار می شوید زود از تخت خواب بیرون بیایید قطعا حالتان بهتر خواهد بود و روی خودتان کنترل خواهید داشت.
⦁ احساسات خود را بروز دهید: با حالتی آزادانه بخندید تا هورمون اندورفین در رگ های خونی شما حرکت کند؛ نگذارید گریه و بغض در شما بماند و جمع شود؛ پس آن را بروز دهید تا حس بهتری داشته باشید. اما نگذارید تمام روزتان صرف گریه کردن بگذرد.
⦁ با افرادی که انرژی مثبت دارند معاشرت کنید: همان طور که ما میتوانیم بر دیگران اثر گذار باشیم قطعا حال و احوالات ما نیز متاثر از دیگران است. هر چقدر آدم های اطرافمان آدم های مثبت و پر انرژی تری باشند ما نیز حالمان بهتر و شاد تر است.
⦁ به لیست کارهایتان کار جدید اضافه کنید: زمانی که به روتین روزانه تان یک چیز جدیدی اضافه می کنید ناخودآگاه به تجربه آن مشتاق می شوید؛ پس حتما کار های جدیدی را برای خود هدف قرار دهید و آن ها را امتحان کنید. حتی اگر در آن شکست بخورید می دانید که در راهش سعی و تلاش داشته اید.
⦁ سپاسگزار باشید: مثال معروفی در این باره هست که می گوید شکر نعمت، نعمتت افزون کند. همین جمله تمثیل بسیار زیبایی است تا شما را به سمت شکر گزار بودن هدایت کند. زمانی که از داشته هایتان راضی و از بابتشان سپاسگزار خداوند یا کائنات باشید حالتان بهتر و داشته هایتان افزون تر می شود.
⦁ ورزش کنید: داشتن تناسب اندام شما را به لحاظ روانی و سلامتی جسم در جایگاه خوبی قرار می دهد؛ و به لحاظ ظاهری اعتماد به نفس تان را زیاد می کند پس احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت.
⦁ کتاب بخوانید: با خواندن کتاب و مجله می توانید آگاهی تان را افزایش دهید، وقتتان را صرف مطالب بیهوده صفحات مجازی نکنید تا آرامش بیشتری داشته باشید. برای شروع می توانید از کتاب های طنز و مجله های فکاهی استفاده کنید.
⦁ تغذیه سالم: مصرف سبزیجات و میوه جات شما را سرحال تر می کند و با رعایت رژیم غذایی شما وقت بیشتری را صرف خودتان می کنید.
⦁ معنویات را فراموش نکنید: انرژی کائنات و قدرت خداوند متعال را همیشه در نظر داشته باشید؛ اینگونه از هر اتفاق ناخوشایندی زود رنجیده نمی شوید و بردباریتان را تقویت می کنید.

ورزش کردن یک راه موثر برای شاد زیستن است.
خدمات موسسه آوای بهار اگرچه به روح و روان شما مربوط است اما روانشناسان ما می دانند هر چه جسم سالم تر باشد روح نیز برای بهبود، اختیارات بیشتری را در دسترس دارد؛ پس به این منظور می توانید از مکان ایمن و به دور از آلودگی خود با دکتر معصومه تفته در ارتباط باشید و برای داشتن سبک زندگی شاد و آشنایی بیشتر با معقوله شاد بودن تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *