تربیت کودک و فرزند پروری, خانواده و زوج, دسته‌بندی نشده

با وابستگی کودکان هنگام بازگشایی مدارس بعد از قرنطیه چه کنیم؟

کودکان به علت ظرافت و حساس بودن شان نسبت به وضعیت های موجود بیشتر از دیگر اعضای خانواده مورد توجه قرار می گیرند و والدین با دغدغه بیشتری به موقعیت ها و نحوه فرزند پروری شان رسیدگی می کنند. کودکان در روند رشد کردن خود، می توانند بر اساس شخصیت و به طور ذاتی آدم هایی اجتماعی تر باشند و یا برعکس حالاتی مثل گوشه گیری و انزوا در آن ها دیده شود.
وابستگی کودکان:
اگر در اطرافمان توجه کرده باشیم بعضی از کودکان به راحتی با جمع خو می گیرند و زودتر از سایرین هم سن و سال خودشان می توانند با افراد مختلفی آشنایی پیدا کنند. در قسمت مخالف آن ها بعضی والدین از گوشه گیری و خجالت کشیدن بچه شان شکایت می کنند. بچه هایی که خجالتی تر هستند به همان ترتیب وابستگی شان به مادر یا والدین خود هم بیشتر نمود پیدا می کند.
وابستگی در کودکان زمانی شکل می گیرد که فرزند با عدم کنترل ترس، دلهره و اضطراب رو به رو می شود؛ کمی نمی گذرد که والدین با کودکی وابسته و رفتار های بیمارگونه مواجه می شوند. در اینجا والدینی که آگاه نیستند و کودک را مقصر این رفتار ها می دانند، از او با روش های مختلف می خواهند که خود را اصلاح کند و رفتارش را تغییر دهد. در حالی که با گوشزد کردن این موارد کودک مجددا در خود احساس اضطراب می کند و از آنجایی که واقف نیست چرا این رفتار را دارد بیشتر از پیش آسیب پذیر می شود.

وابستگی کودکان به والدین
دلایلی که کودکان را دچار وابستگی می کنند:
⦁ تغذیه از شیر مادر: اگر فرزندتان همچنان بعد از شش ماهگی از شیر مادر تغذیه می کند باید بدانید که زمینه های وابستگی را در او شکل داده اید.
⦁ یکی بودن جای خواب: اگر به هر دلیلی بعد از شش ماهگی فرزندتان با شما (والدین) در یک مکان مشخص می خوابد خوب است بدانید همانند تغذیه از شیر مادر برای او پیش زمینه ای برای داشتن احساس وابستگی شکل داده اید.
⦁ رفع نشدن نیاز های عاطفی: اگر کودکی در روند رشدش، والدینی که بتوانند نیاز های عاطفی او را برطرف کنند نداشته باشد دچار درماندگی می شود و تا بزرگسالی احساس طرد شدگی همراه او خواهد بود.
⦁ والدین افراطی: اگر یکی از والدین علی الخصوص مادران خود را بیش از اندازه وابسته ی فرزندشان بدانند و بیش از حد وقت خود را صرفش کنند، از او فردی وابسته خواهند ساخت.
⦁ مشکلات خانوادگی: اگر در سیر مسیر زناشویی مشکلاتی پیش بیاید کودک با احساس عدم امنیت و اختلالات شخصیتی رو به رو می شود. در حال و یا آینده فرزند به یکی از نزدیکان وابستگی پیدا می کند تا بتواند از پس فعالیت های روزمره خود بر بیاید.
⦁ نداشتن اعتماد به نفس: زمانی که والدین اجازه ی تجربه کردن به کودک خود نمی دهند او را به این سمت می کشانند که ناکارآمد است و وی دچار کمبود اعتماد به نفس می شود؛ در پی این مشکل او به یکی اعضای خانواده و یا والدین خود وابسته می شود.
⦁ نداشتن محیط امن: کودکانی که در محیطی ناسالم رشد می کنند و در آنجا احساس امنیت ندارند در آینده، افرادی وابسته اند که از کودکی احساس تنها بودن با خود به همراه داشته اند.

آسیب دیدن کودک وابسته از تنها ماندن

نشانه های کودک وابسته:
⦁ به طور افراطی به والدین خود می چسبد و از آنها دور نمی شوند.
⦁ برای آن که به طور مداوم حضور خود را اعلام و جلب توجه کنند والدین را با سوالات متعدد همراه می سازند.
⦁ از پس کار های کوچک و روزمره ی خود هم به تنهایی بر نمی آیند.
⦁ از تنهایی وحشت دارند و همیشه همراه والدینشان هستند.
⦁ در مکانی که جمعیت زیاد است و یا اشخاص ناشناس بسیاری را می بیند شروع می کند به گریه کردن، جیغ زدن و سایر کار های مشابه.
⦁ هم بازی نبودن با کودکان هم سن و سال خود
⦁ مسئولیت پذیر نیستند
⦁ اظهار مخالفت نمی کنند زیرا می ترسند که حمایت ها از شان صلب شود
⦁ برای کسب مهرورزی هر کاری را انجام می دهد حتی اگر باب میل اش نباشد
⦁ وقتی تنها می ماند دچار ترس و اضطراب زیادی می شود
تشخیص اختلال شخصیت وابسته حتما باید توسط یک روانشناس متخصص صورت بگیرد. زیرا در آینده ای نه چندان دور این افراد می توانند مورد آسیب های جدی و خطرناکی قرار بگیرید. خودزنی، خودکشی و… می تواند از رفتار های پرخطری باشد که این اشخاص دچارش می شوند.
برای استفاده از خدمات روانشناسی کودک آوای بهار می توانید به صورت آنلاین با خانم دکتر معصومه تفته در ارتباط باشید. با تشخیص زود هنگام و درمان اختلالات کودکان از سنین کم می توان زندگی و روزگار شاد تری را برای این موجودات دوست داشتنی فراهم کرد.

کودک وابسته به مادر
تاثیر قرنطینه بر وابستگی کودکان:
با پخش ویروس کرونا و اعلام قرنطینگی خانگی فرزندان مدت زمان بیشتری را در کنار خانواده خصوصا مادرانشان بوده اند. برخی از والدین استرس دارند که بعد از برطرف شدن قرنطینه و بازگشایی مدارس چگونه می توانند وابستگی کودکانشان را مدیریت کنند و رفتار درست در این هنگام چیست؟
اگر چه مدرسه رفتن یکی از هیجان انگیز ترین کار های دوران زندگی آدم است اما آماده سازی کودکان بعد از حضور نسبتا طولانی مدت در خانه آن هم همراه با والدین و نداشتن دیدار با دوستان و هم سن و سالان، احتمالا یکی از سخت ترین کار ها به شمار می رود. در زیر به چند نکته طلایی می پردازیم برای آنکه بتوان فرزندان را بعد از پایان یافتن دوران کرونا با محیط مدارس بیشتر وقف داد و از وابستگی آن ها کم کرد:
⦁ برای او از روز های خوب مدرسه، لذت بازی و سرگرمی با دوستانش، محیط شادی که منتظر اوست و… صحبت کنید.
⦁ از مسئولیت پذیری برایش حرف بزنید و به او یاد دهید که این وظیفه ای است که همه ی کودک موظف اند آن را انجام دهد.
⦁ سعی کنید ساعت خواب و برنامه روزانه شان را مانند زمانی که مدارس دایر بود بگذارید تا به زود بیدار شدن و زود خوابیدن عادت داشته باشند و بهانه نیاورند.
⦁ به آن ها احساس اضطراب و استرس ندهید.
⦁ سعی کنید برای مدت کوتاهی آن ها را تنها بگذارید تا از میزان وابستگی شان به شما کمتر شود.
⦁ به او در انجام تکالیف و وظایف شان کمک نکنید و بگذارید نقش پر رنگ تری را در زندگی ایفا کنند.
⦁ از یک بازی شبیه سازی شده کمک بگیرید.
⦁ اگر به هیچ وجه نمی توانید او را راضی کنید که به مدرسه بازگردد حتما با یک مشاور کودک در ارتباط باشید. مشاوران با مطالعه کامل و آگاهی حاصل از شناخت دقیق فرزندان می توانند به شما در فرزند پروری کمک قابل توجهی داشته باشند. ضمن این که مطمئن هستید گفتار یا رفتار شما موجب آشفتگی و ایجاد اضطراب در فرزندتان نمی شود.

تعریف از محیط شاد مدرسه برای کودکانی که از آن فراری اند

روانشناسی کودک:
شما والدین عزیز و مهربان می دانید که دوران کودکی اتفاقات بسیار مهم و موثری را در زندگی یک فرد ایجاد می کند. برای آن که فرزندان در آینده فردی باشند که از نظر روانی سالم هستند باید آن ها را با مشاوران کودک آشنا کنید. در این جلسات فرزند دلبند شما با روانشناس با تجربه ای که سال ها با کودکان مختلفی مواجه بوده است، آشنا می شود و در محیطی امن هیجانات و احساسات درونش را واضح بیان می کند. بالندگی و رشد فرزندان از اصلی ترین دلواپسی های والدین است که با استفاده از این خدمات تا حد چشمگیری این پریشانی در آن ها کم می شود تا فرزند سالم و کارآمدی را تحویل جامعه دهند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.