اختلالات اضطرابی, افسردگی, مشاوره فردی و سلامت روان

افسردگی چیست؟

 

افسردگی چیست؟

افسردگی به زبان ساده به یک حالتی از خلق و خوی می گویند که فرد در آن از بی حوصلگی، یأس و ناامیدی، گریز از فعالیت های روزانه و بی میلی رنج می برد. این حالت روحی در سلامت جسمی انسان نیز تاثیرگذار است. در واقع به مجموعه ای از علائم بیماری های مختلف می گویند.

بیان آن به زبان علمی:

افسردگی بیماریی است که هم جسم و هم روان فرد را درگیر می کند. علائم جسمی بر اشتها، خواب، وزن، میزان انرژی و میل جنسی فرد تاثیر می گذارد. علائم روانی، بسیار متنوع است و طیف وسیعی از مشکلات فکری و روانی را در بر می گیرد.

واژه شناسی:
یکی از کلماتی که در موقعیت های گوناگون بر زبان جاری می شود همین کلمه است. به هنگامی که ناراحت و غم زده هستیم از این واژه برای توصیف احوالاتمان استفاده می کنیم. این لغت نه تنها در جامعه ما بلکه در جوامع دیگر نیز رایج است و مورد استفاده قرار می گیرد.

علائم افسردگی:
⦁ داشتن احساس غم
⦁ احساس تهی بودن
⦁ خلق تحریک پذیر
⦁ گریه های بی علت
⦁ کاهش علاقه به فعالیت های روزمره
⦁ کاهش تمایل جنسی
⦁ کاهش یا افزایش اشتها و تغییر در وزن
⦁ تغییر در زمان خواب (پر خوابی، کم خوابی)
⦁ نداشتن تعادل در انجام فعالیت جسمانی (پرتحرکی، کم تحرکی)
⦁ داشتن احساس خستگی مفرط
⦁ داشتن احساس پوچی و گناه کار بودن
⦁ از دست دادن تمرکز و فراموشی
⦁ فکر کردن به خودکشی و نترسیدن از آن

چه چیزی باعث بروز علائم آن می شود؟
عوامل ژنتیکی، مصرف برخی از دارو ها، علل های روانی نظیر استرسعوامل اجتماعی، صفات شخصیتی فرد مثل کمبود اعتماد به نفسوابستگی شدید_حساسیت در برابر استرس، شکست در موقعیت های کاری و یا حتی ازدواج، مرگ یا فقدان عزیزان، ورود به مرحله ی جدیدی از زندگی (یائسگی، بازنشستگی)، بیماری های روانی چون عقب افتادگی ذهنی، مصرف مواد مخدر و…
این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های روحی روانی است به همین دلیل، سرماخوردگی روحی نیز نام گرفته است. هر انسانی به طبع برای گذر از دوران سرماخوردگی به دنبال یک راهکار می گردد و نباید از اصلی ترین و مهم ترین راه یعنی رجوع کردن به پزشک متخصص غافل باشد. هر چقدر در زمان صرفه جویی کنید و زودتر به درمان اقدام کنید قطعا در مدت زمان کمتری هم سلامتی خود را باز می یابید.

انواع مختلف این بیماری:
افسردگی از هر نوعی که باشد می تواند باعث شود فرد نگرش متفاوتی نسبت به خود، دیگران و جهان پیرامون داشته باشد. در متن زیر انواعی از این بیماری را بررسی می کنیم:
افسردگی اساسی: نشانه های این نوع بیماری شامل احساس غم و اندوه یا پوچی در اکثر روزها، از دست دادن علاقه به کارها، کاهش یا افزایش غیر منتظره وزن، بی خوابی یا پر خوابی، کاهش توانایی فکر یا تمرکز کردن، افکار مرگ و خودکشی، فقدان انرژی یا خستگی باشند. این اختلال فرد را از كار كردن و بازگشت به انجام فعاليت های عادی روزانه باز می دارد.
افسرده خویی: افسرده خويی (دیستایمی) نشانه های مشترکی با نوع اول این بیماری دارد ولی بروز علائم در آن مدت زمان بیشتری طول می کشد. این نوع بیماری فرد را از پا نمی اندازد اما برای مدت طولانی تر به او اجازه ی خوشحال بودن و لذت بردن از هیجانات زندگی را نمی دهد.
اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMDD): این اختلال پیش از قاعدگی در زنان اتفاق می افتد که دچار تحریک پذیری و ایجاد تغییرات در خلق و خوی می شود. این اختلال باعث رنج کشیدن آنان می شود و سطح اضطراب را افزایش می دهد. اختلال ملال پیش از قاعدگی(PMDD) را نباید با سندروم پیش از قاعدگی ( PMS) اشتباه گرفت.
افسردگی بعد از زایمان: جالب است بدانید افسردگی بعد از زایمان منحصر خانم ها نیست و مردان نیز دچارش می شوند. در مردان به علت مواجه با مسئولیت های جدید و در زنان به علت تغییرات هورمونی و اضطراب شدید برای نگهداری کودک، این بیماری بروز پیدا می کند.
افسردگی سایکوتیک: سایکوتیک نمونه ای دیگر از نوع اول است که شدت آن بیشتر است و افراد به توهم و هذیان گویی می رسند.
اختلالات خلقی فصلی: همان طور که از نامش پیدا است این نوع اختلال روحی روانی در طول سال در فصول مختلف اتفاق می افتد. اغلب اشخاص در فصل زمستان که نور خورشید کمتر است دچار بیماری می شوند.
افسردگی ناشی از بیماری یا مصرف دارو: مصرف برخی از دارو ها یا مبتلا شدن فرد به بیماری ممکن است در او افسردگی ایجاد کند.
اختلال بی نظمی خلقی اخلال گرانه: کودکانی که به شدت تحریک پذیرند و پرخاشگری آنان بیشتر از حد معمول است دچار اختلال بی نظمی خلق اخلال گرا هستند. کودکان مبتلا به این بیماری نمی توانند با افرادی که در محیط گوناگون مثل مدرسه، خانه و… هستند، کنار بیایند و مدام دچار طغیانگری خشم و غیظ می شوند.

افراد افسرده در معرض غم باد:
غم باد یک نوع بیماری است که از در هر صد نفر، چهار نفر دچار آن میشوند. احساس فرد از این بیماری به این شکل است که بغضی در گلویش حس میکند. از علائمش می توان به درد گردن، درد گلو، ضعف ماهیچه، کاهش وزن و… اشاره کرد. اگر کسی با نشانه های غم باد یا گلوبوس به بیمارستان مراجعه کند هیچ اختلالی در سلامت جسمانی وی مشاهده نمیکنند.
در هنگام استرس این علائم تشدید می شوند و سلامتی فرد را تهدید می کنند. افراد در میانسالی بیشتر از جوانان دچار گلوبوس می شوند.
از راه های درمانی که درد های آن را کمتر کند می توان مراجعه به روانشناس را توصیه کرد. زیرا افراد باید استرس خود را کنترل کنند و عادات بدی چون فریاد زدن، صاف کردن گلو یا بلند کردن صدا را ترک کنند. همچنین پرداختن به عوامل روان شناختی ممکن است به افراد در بهبود بیماری شان کمک کند.

باور های غلط و اشتباهات مردم:
بسیاری از مردم خودشان متوجه نمی شوند که افسرده اند زیرا روند بروز آن به شکلی آرام و تدریجی صورت می گیرد. در زندگی شخصی گاهی با آدم هایی برخورد می کنیم که فکر می کنند افسردگی یک بیماری است که مبتلا شدن به آن با خواست خود فرد در ارتباط است اما هیچگاه اینگونه نیست و کسی انتخاب نمی کند که افسرده شود. ولی نکته قابل توجه این است که چند نفر بعد از آنکه متوجه این بیماری در خود شده اند برای بهتر شدن و خارج شدن از این وضعیت قدم بر می دارند؟ به عبارتی افراد در ابتلا به بیماری دخالتی ندارند اما انتخاب راه درمان بر عهده خود شخص است.

راه درمان افسردگی چیست؟
مراجعه به متخصص و صحبت کردن درباره ی احساسات درونی خود با او می تواند بزرگ ترین قدم برای درمان باشد. تجربه ی این بیماری به قدری برای فرد و اطرافیانش دردناک است که باید بهترین راه را در مدت زمان کوتاهی اتخاذ کرد.
اگر توانایی مراجعه به روانشناس را ندارید با کمک موارد ذیل به سلامت روان خود کمک کنید:
هر روز انجام یک فعالیت فیزیکی را برای خود تعیین کنید
وعده های غذایی سالم را به همراه سبزیجات بخورید
بدنتان را در حالت استراحت قرار دهید و با گوش دادن به رادیو خود را سرگرم کنید.
از مصرف الکل و دخانیات بپرهیزید.
دانستن این که چه چیزی باعث تشدید شدن افسردگی تان می شود به بهتر شدن اوضاع کمک می کند.
به زندگی امیدوار باشید و هر روز زمانی را برای شکر گزاری از خدا اختصاص دهید.

مراجعه به پزشک برای درمان
چرا آوای بهار را انتخاب کنیم؟
خدمات مشاوره آوای بهار، شما و عزیزانتان را به طور کاملا قطعی در این زمینه درمان می کند. به صورت 24 ساعته در خدمت شماست تا در هر زمانی که نیاز به مشاوره و خدمات روانشناسی داشتید در کنارتان باشد. پزشکان متخصص و مجرب آوای بهار به اعتماد شما شانزده سال است که در حوزه مشاوره و سلامت ذهن و روان فعالیت می کنند، به همین منظور کارنامه ای درخشان از بیماران بهبود یافته دارند.
دردسر های سابق برای داشتن مشاوره را از ذهنتان پاک کنید چون خدمات روانشناسی آنلاین آوای بهار در هرجایی که باشید به شما یاری می رساند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.