خانواده و زوج, مشاوره قبل ازدواج

ازدواج و لزوم مشاوره پیش از ازدواج

ازدواج از مهم ترین انتخابات زندگی یک فرد به شمار می رود. هر انسانی برای ورود به این مرحله مهم زندگی، باید پیش مهارت های لازم و مورد نیاز آن را آموزش دیده باشد؛ درک تفاوت های فرهنگی، تربیتی، اجتماعی و… همسرتان پیش از آن که با هم وارد دنیای جدیدتان شوید، از اهمیت بالایی برخوردار است. شاید زوجین پیش از ازدواج کردن به دلیل شور و شوق زیاد فکر کنند که نقاط اشتراک بسیاری دارند، یا با وجود علاقه احساسی و این همه نقطه نظر مشترک دیگر آماده اند تا سازه ی زندگی شان را بنا کنند. اما دیری نمی پاید که با واقعیت های زندگی مشترک و مشکلات پیش بینی نشده  روبرو خواهند شد. مثلا با حجم تفاوت هایی که میان دو تربیت خانوادگی وجود دارد و سایر موارد این چنینی که قبل از ازدواج،به خوبی تشخیص داده نشده است.

اگر پیش از ازدواج ،از مشاوری مورد اطمینان و برجسته کمک بگیرید خیلی آسان تر می توانید با تفاوت های یکدیگر آشنا شوید و بپذیرید که چگونه باید با وجود این موارد، کنار یکدیگر بمانید. هر جوانی نیاز دارد که از تجربیات شخص متخصص در امور مربوط به ازدواج دیگر کمک بگیرد، تا با موانع مسیر پیش رویش آشنا تر باشد و راه حل برکناری موانع را بداند.
خانم دکتر معصومه تفته با 16 سال سابقه کاری می تواند ترس هایتان را نسبت به آینده کم و آگاهی تان را نسبت به زندگی مشترک بالا ببرد.

بعد از ازدواج چه بلایی به سر عشق می آید؟
اگر وقت بگذارید و از زوج های اطرافتان بپرسید که بعد از ازدواج، عشقشان به یکدیگر چگونه بوده است؟ امکان ندارد این جواب را نشنوید، که بگویند یکدیگر را دوست دارند اما عشقشان فروکش کرده است. شاید این گزاره از نظر دو فرد که در شرف ازدواج قرار دارند و هنوز به اتفاق هم به زیر یک سقف مشترک نرفته اند ،ترسناک باشد، اما در ادامه توضیح خواهیم داد که دقیقا چه اتفاقاتی در حال روی دادن است.
دو فرد قبل از ازدواج و رفتن زیر یک سقف سرشار از هیجان به هم رسیدن هستند. به نوعی طاقت دوری یکدیگر را ندارند. اما حقیقت این است که وقتی با هم در خانه شخصی خودشان سکونت می کنند ،علاقه شان به هم کم نمی شود ،ولی هیجانات اولیه شان فروکش می کند. اگر که هر کدام از طرفین به سهم خود به باغچه ی مشترک شان آب بدهد و به آن رسیدگی کند، اوضاع و احوال زندگی برای آن ها به مراتب بهتر خواهد شد.

در همین بین یک سری اتفاقات نیز وجود دارند که می توانند شعله های عشق و علاقه را در زوجین کم یا خاموش کند.

برای مثال:

1. دروغ گویی: همه می دانیم که دروغ گویی شبیه آفتی است که به جان مزرعه ی سبز زندگی مان می افتد. دروغ گویی با هیچ دلیل بهونه ای نشانه ی عشق نیست. هیچ وقت فکر نکنید که با دروغ گویی می توانید حقیقت تلخ را از همسرتان پنهان کنید چون در آخر عشق تان ضربه ی بزرگی می بیند.
2. عدم وجود اعتماد: بهترین روابط بر پایه ی اعتماد به یکدیگر شکل می گیرند. معقوله ی اعتماد در صورتی شکل می گیرد و پایدار می ماند که زوجین به حریم شخصی یکدیگر احترام بگذارند و احساسات خود را به راحتی ابراز کنند.
3. درخواست های تخیلی: شما در رمان و فیلم های عاشقانه زندگی نمی کنید. فرد مقابل شما نیز یک آدم است و احساساتی نظیر خشم، عصبانیت و… در او نیز وجود دارد. اگر فکر می کنید عشقی، واقعی است که در آن حرفی از دعوا، بحث و بگو مگو نباشد انتظار و تصور بی جایی از زندگی مشترک دارید.

ضرورت استفاده از مشاوره پیش از ازدواج :

پیدا کردن راه مناسب برای داشتن ازدواجی سودمند:
اگر حالا که متوجه شدید عشق چیست و بعد از ازدواج چه رویدادی در انتظار شماست و هنوز نمی توانید خود را از خواب و خیالات تان بیرون بکشید و با ازدواج و زندگی به صورت واقعی روبرو شوید ،حتما باید مشاوره قبل از ازدواج را تجربه کنید.
همه ی ما دلمان می خواهد همسرمان مانند روز های اول به ما عشق بورزد، ما را دوست داشته باشد و… .

اما گاهی از خود سوال کنید مسئولیت من در قبال این زندگی مشترک چیست؟ زمانی که هر دوی شما متوجه باشید که در زندگی یک سری مسئولیت های خاص خودتان را دارید و باید در جهت انجام هر چه بهتر آن ها تلاش کنید، دیگر دلیلی برای کم شدن شوق و اشتیاق در ازدواج تان پیدا نمی شود.

مشاوره پیش از ازدواج می تواند در آینده ی شما بسیار تاثیر گذار باشد.

متاسفانه در جامعه امروزی شهروندانی را می بینیم که قبل از هر چیزی، به برند جهاز عروس خانم یا میزان درآمد آقا داماد بیشتر اهمیت می دهند. تجمل گرایی در ما رو به فزونی گذاشته است و کمتر کسی از سلامت روح و روان حرفی به میان می کشد. کافیست از خودتان بپرسید زمانی که دو نفر با هم زیر یک سقف مشترک بودند کدام یک از وسایل کیفیت رابطه شان را بالاتر برده است؟ در هر صورت نمی توان راحتی و آسودگی را نادیده گرفت اما نمی توان تضمین داد که با آن وسایل، هر دو نفر با یکدیگر خوشبخت خواهند شد.
آمار طلاق در جامعه ایرانی به سرعت در حال رشد است پس اگر از این اتفاق، می ترسید قبل از تصمیم گیری های نهایی، با خانم دکتر معصومه تفته تجربه جلسات مشاوره قبل از ازدواج را داشته باشید.

 

چرا از مشاوره ازدواج کمتر استفاده میشود ؟

با اینکه در زمانه ای هستیم که امکانات زیاد است،اما متاسفانه از آنها استفاده درست نمی کنیم. چرا که استفاده درست از امکانات مدرن نیاز به تفکر مدرن هم دارد و ما با تفکر سنتی از امکانات مدرن استفاده نخواهیم کرد.به عنوان مثال در عصری که امکانات پزشکی در دسترس است ،در بحران کرونا عنبر نسارا و روغن بنفشه طرفداران بسیار زیادی پیدا میکند ،چنان که کمیاب میشود.
همینطور ،بسیاری امکانات روان شناختی در اختیار داریم،ولی برای انتخاب همسر از عمه و خاله و خواهر و … استفاده می شود تا همسر مناسب انتخاب کنند.پس در جامعه ای که تفکر سنتی غالب است نگاه به ازدواج نیز با باورهای پیش مدرن صورت می گیرد.در این جامعه تمام امکانات طب روانشناسی مهندسی و اقتصاد نیز بلااستفاده می مانند که تماما به دلیل آلوده شدن مدرنیته با تفکر سنتی است .
يكي از واحدهای مشترک درسی در دانشگاهها آموزش هایی مبتنی بر علم روانشناسی و زیست شناسی می باشد اما چند درصد از دانشجویان جامعه به مشاوره قبل از ازدواج و گذراندن دوره های آن باور دارند؟
حتی در بین دانشجویان و قشر تحصیلکرده نیز تغییری دیده نمی شود.

در جوامع مختلف و حتی دین اسلام به مشورت کردن با اطرافیان معتمد، پیش از انجام هر کاری بسیار تاکید شده است. این تاکید و الزام قطعا به صلاح انسان و به خیر او است. مشاوره گرفتن پیش از ازدواج نیز از کارهای بسیار مهمی است که هر زوج باید با دیدگاهی روشن به انجام این مسئله نگاه کنند.

 

در مشاوره قبل از ازدواج چه مواردی بررسی میشود ؟
در مشاورهای که پیش از ازدواج صورت می گیرد، روانشناس سه مورد را در نامزد ها بررسی می کند:
1. بررسی آمادگی زن و مرد برای ازدواج
2. ارزیابی هم سطح بودن و همسانی نامزد ها
3. ارزیابی مهارت های کسب شده برای شروع زندگی

روند جلسات مشاوره پیش از ازدواج چگونه است ؟
اگر برایتان سوال است که در این جلسات چه چیزی را آموزش می بینید باید گفت که:
• در گام اول شما باید به خودشناسی برسید .  در واقع شناختن خودتان به آموزش هر چیز دیگری ارجحیت دارد. زمانی که شما خودتان را بهتر بشناسید و بر رفتارتان احاطه داشته باشید می توانید زندگی سالم تری را به ارمغان بیاورید. زمانی که بدانید چه اتفاقاتی و چه گفتاری باعث تحریک و حساس شدن شما می شود در روند زوج درمانی موفق تر خواهید بود. همچنین می توانید مشکلاتی که از گذشته بر روی شانه های شما سنگینی می کند را به کمک درمانگرتان، درمان کنید.
• در گام بعدی شناخت همسرتان اولویت دارد. در سیر و سلوک زندگی خیلی مهم است که همسرتان را خوب شناخته باشید. بدانید او از چه وجه ای برخوردار است. شناخت شما، در ارتباط گرفتن با او بسیار موثر واقع می شود.
• در مرحله سوم به شما آموزش داده می شود که چگونه با احساساتی همچون خشم مواجه شوید. زندگی مشترک بدون دعوا و جر و بحث نمی شود اما این که بلد باشیم از دعوا ها پتکی نسازیم برای تخریب تمام ارزش های رابطه خیلی ضروری و حیاتی است! روانشناس یا درمانگر با نشان دادن راهکار هایی فوق حرفه ای به شما آموزش می دهد چگونه خشم خود را کنترل و یا خشونت همسرتان را کم کنید. تعاملاتی که دو فرد پس از ازدواج در پیش می گیرند در آینده ی زندگیشان بسیار اثر گذار می شود.
• در چهارمین گام از مشاوره قبل از ازدواج، شما می آموزید که چگونه مسئولیت پذیر باشید. اغلب پیش خود فکر می کنیم مسئولیت پذیری را بلدیم، از کودکی آن را یادمان داده اند اما پس از چند جلسه مشاوره متوجه خواهید شد هیچ کدام از پارامتر های مسئولیت پذیر بودن را نمی دانستید. برای مثال اغلب اوقات فکر می کنیم این که بتوانیم پارتنر مان را تغییر دهیم و او را به درجه ی بهتری از خودش برسانیم مسئولیت پذیر بوده ایم در حالی که ما نباید تمام تمرکز خود را صرف تغییر دیگران کنیم. همین که تغییر عیوب و نقصان خودمان را بر عهده بگیریم یعنی مسئولیت خود را به درستی انجام داده ایم.

با تصمیم گیری درست قبل از ازدواج می توانید زندگی شاد تری را تجربه کنید
چرا مشاوره پیش از ازدواج اهمیت دارد؟:

از آنجایی که مشاوره پیش از ازدواج منوط به حضور هر دو نفر می شود و هماهنگی های لازم برای مراجعه سخت است، آوای بهار درصدد آمد که جلسات خود را به صورت آنلاین برگزار کند تا شما عزیزان به راحتی از هر جا که هستید با ما در ارتباط باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *