خانواده و زوج, زوج درمانی, مشاوره قبل ازدواج, مهارت های ارتباط با همسر, مهارت های همسرداری

ازدواج موفق و عوامل نرسیدن به آن

ازدواج موفق:
در داشتن ازدواج موفق مهمترین عامل، انتخاب همسر مناسب است. همسری که شما از بین تمام کیس مناسب ازدواج انتخاب می کنید می تواند تمام مسیر زندگی شما تغییر دهد و متحول کند. با توجه به همین امر دغدغه اکثر جوانان انتخاب درست شریک زندگی و تجربه داشتن ازدواج موفق است.
هر کسی برای زندگی مشترک و آینده ی ازدواج خود برنامه و معیار های مشخصی دارد. لزوما تحقق یکی از معیار ها نمی تواند شما را خوشبخت کند و ازدواجی موفق تلقی می شود که ترکیبی از آمادگی های زوجین و وجود لازمه های زندگی مشترک باشد.
اکثر افراد معتقد هستند زندگی مشترکی به پیروزی رسیده است که در آن احترام به یکدیگر، صمیمیت و یکرنگی بین زوجین و شاد بودن هر دو طرف وجود داشته باشد. برای رسیدن به همچین ازدواجی باید معیار های ازدواج موفق را بدانیم و از آنها آگاه باشیم.

ازدواج موفق
معیار های ازدواج موفق:
هر کس بنابه شخصیت های درونی و تربیت خانوادگی ازدواج موفق را در وجود و تحقق یک سری معیار های مشخص خواهد دید. در واقع پارامتر ها در هر انسانی متفاوت است و این یک اصل ثابت و همگانی نیست. تنها وضعیت مالی خوب، وجود عشق و احساسات مشترک نمی تواند ازدواجی را به کامیابی برساند. از اتفاقاتی که باید آن را در زندگی جدی گرفت اولویت هایی است که افراد به معیار های خود می دهند. در زیر به تعدادی از مهم ترین مولفه هایی که می تواند تا حدودی خوشبختی و سعادت زوجین را به ارمغان بیاورد، می پردازیم:
⦁ میزان درک و تجربه افراد: کسانی که از درک بالاتری برخوردارند در شرایط های گوناگون معقول تر رفتار می کنند. هر چقدر هم سن افراد کم باشد به همان نسبت تجربه شان از زندگی و مواجه با مشکلات نیز کمتر خواهد بود. به همین دلیل در بین زوج هایی که سن شان کم است اختلافات بیشتری روی می دهد و ثبت طلاق در آن ها بیشتر است. درک بالا در طرفین رابطه سبب می شود که با گذشته و خطا های یک دیگر راحت تر کنار بیایند.
⦁ عزت نفس بالا: زمانی که فردی عزت نفس بالایی داشته باشد و در کنار آن خودش را نیز دوست بدارد خیلی واقعی تر به طرف مقابلش عشق ورزی می کند و می تواند او را نیز دوست داشته باشد.
⦁ در تنهایی کامل باشند: زمانی که دو فرد در تنهایی آدم های مستقل، شاد و کاملی باشند با کنار هم بودن به خودآگاهی و موفقیت های بیشتری می رسند. زوجین باید به یک دیگر اجازه دهند که تجربه هایی فردی هم کسب کنند. بیش از هم با هم بودن رابطه را یکنواخت و سرد می کند.
⦁ ثابت قدم در شغل: وقتی هر دو طرف رابطه شغل و مهارت خودشان را بشناسند و در رسیدن به موفقیت های آن ثابت قدم باشند راحت تر به استقلال مالی می رسند و بسیاری از دغدغه ها را کنار می زنند و به امنیتی نسبی دست پیدا می کنند. نقطه عکس ماجرا هم صدق می کند، زمانی که در بحبوحه ی ازدواج قرار دارید در حالی که نمی دانید چه مهارتی در شماست و یا در چه شغلی موفق خواهید بود؛ این اتفاق موجب استرس زایی، دغدغه مندی و سنگین تر شدن فشار های کاری می شود که در ادامه آثار ویرانگری را بر رابطه ی دو نفر می گذارد.
⦁ بیان نظرات و خواسته ها: هنگامی که دو نفر در یک رابطه سالم هستند با حفظ احترام های متقابل نظرات خود را بیان می کنند، نیاز های شخصی را در قالب خواسته هایشان می گویند. در غیر این صورت زوجین دچار نقش های منفعل و پرخاشگر خواهند شد که آسیب جدی را به زندگی متحمل می کند.
⦁ شناخت: هر دو نفری که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند باید در حد مناسبی از هم شناخت داشته باشند. نقطه ضعف و قوت و همچنین شخصیت های طرف مقابل را بشناسند. به طوری که بدانند پارتنرشان چه نیاز هایی دارد، خواسته اش از زندگی و آینده چیست، به چه عواملی علاقه نشان می دهد، چه مواردی او را سرگرم می کند و… . شناخت همسر از نظر تیپ شخصیت می تواند تا حدودی آینده ی زندگی مشترک را پیش بینی کند.

زندگی موفق است که در آن هر دو نفر شاد باشند
شناخت تیپ شخصیت:
روانشناسان و پژوهشگران پس از سال ها تحقیق به این نتیجه رسیده اند که افراد دارای تیپ های شخصیتی متفاوتی هستند. زمانی که روانشناسان تیپ های شخصیتی افراد را به دست می آورند تا حد زیادی رفتار و کارهایی که در آینده انجام خواهد داد را پیشگویی می کنند. شاید این موضوع را با طالع بینی یکی بدانید اما دچار اشتباه شده اید.
برای آن که مفهومش را راحت تر درک کنید یک مثال می زنیم:
حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که زوجی را ببینید که با یک دیگر تفاوت های زیادی دارند؛ مثلا مردی که وارد جمع می شود به همه شور و هیجان زیادی وارد می کند در کنار همسری قرار گرفته است که دوست دارد روزهای تعطیل را در خلوتی دنج و به دور از آدم ها بگذراند. یا همان طور که خانمی مدام در حال اهمیت دادن به تمیزی خانه است در کنار همسری قرار گرفته است که لباس های کثیفش روی زمین پخش است. روانشناسان با مطالعه و کشف تیپ شخصیتی افراد به ما می گویند که پارتنرمان کیس مناسب ازدواج با ما هست یا خیر.

تشخیص تیپ شخصیتی توسط متخصص
MBTI رایج ترین نوع تیپ شخصیت است که در ادامه با آن بیشتر آشنا می شوید.
⦁ اولین قدم شناخت تیپ شخصیت، درون گرا یا برون گرا بودن آدم هاست. معنی آن در یک جمله اینگونه مطرح می شود که افراد انرژی و تمرکز خود را بر چه حالتی تنظیم می کنند. اگر انرژی و توجه خود را از تعامل با دیگران به دست می آورید برون گرا هستید اما اگر برعکس این بود و انرژی خود با صرف وقت برای خودتان به دست می آورید یعنی درون گرا هستید.
⦁ دومین قدم شناخت حسی یا شهودی بودن است. در اینجا روش های کسب اطلاعات شما کشف می شود. اگر فردی حسی باشید یعنی با جزئیات و شیوه های منطقی به جمع آوری اطلاعات دست می زنید. این افراد در زمان حال زندگی می کنند و بیشتر عملگرا هستند. در نقطه ی عکس افراد شهودی با توجه به ادراکات ذهنی، به شناخت معنای زندگی، ارتباطات و احتمالات می پردازد؛ اینگونه افراد از قوه خیال پردازی بیشتر استفاده می کنند در نتیجه ایده پرداز و تصویر پرداز های خوبی هستند.
⦁ سومین گام در رابطه با تفکر گرا بودن یا حسی بودن شما است. به این معنی که شما با چه روشی تصمیم گیری می کنید. اگر با منطق و استدلال های منطقی به تصمیم های مبتنی بر واقعیت می رسید یعنی تفکرگرا هستید اگر هم بر اساس تناسب برقرار کردن بین ارزش ها تصمیم گیری می کنید شخصیتی احساسی دارید.
⦁ در مرحله ی چهارم مشخص می شود شما ساختارگرا اید یا منعطف. در اینجا سبک زندگی (لایف استایل) و نظم دهی به آن مطرح است. افراد ساختارگرا به دنبال اتفاقات از پیش برنامه ریزی شده هستند، دوست دارند خواسته ها را شفاف بشنوند و کارها را شخصا به پایان ببرند. در مقابل افرادی که منعطف هستند زندگی را فی البداهه، انعطاف پذیر و غیرقابل پیش بینی دوست دارند. آن ها علاقه دارند که دستشان برای انتخاب ها باز باشد و گزینه های بیشتر را آزادانه امتحان کنند.
نداشتن مشاوره قبل از ازدواج چه مشکلاتی برای زوجین به بار می آورد:
شاید برای شما این سوال پیش آمده که چرا باید تیپ شخصیتی یک دیگر را بشناسیم یا خودمان تشخیص داده ایم که چه نوع شخصیتی داریم و تا زمانی که عشق بین ما وجود دارد هیچ چیزی نمی تواند ما را سرد کند و…
پیش تر درباره اتفاقات و تغییراتی که پس از ازدواج برای افراد می افتد صحبت کرده ایم. اما خبر شوکه کننده این است که تیپ شخصیت هایی که در تضاد می باشند بسیار جذب کننده هم هستند. یعنی دو نفر برون گرا و درون گرا در اوایل رابطه هم دیگر را جذب می کنند و فکر می کنند مکمل هستند اما این اتفاق پس از ازدواج رنگ می بازد و ورق برمی گردد. به طوری که هر ساله آمار طلاق ها سیر صعودی پیدا می کند.
مثال ساده تر این است که اگرچه تیپ شخصیت شهودی، حسی را جذب می کند اما در آینده ای نه چندان دور متوجه خواهد شد که دو نفر که تیپ شخصیت شهودی دارند یک دیگر را بهتر درک می کنند، آن ها دنیا را از یک نگاه می بینند و همین امر باعث می شود صمیمیت و الفت بین آن ها بیشتر شود.
در آخر باید اظهار کنیم که مشاوره قبل از ازدواج یکی از واجب ترین و حیاتی ترین کارهایی است که دو نفر باید انجام دهند. در این جلسات هم به خودآگاهی می رسند و هم همسرشان را می شناسد، اگر نیاز به راه کار داشتند حتما در اختیارشان قرار می گیرد و هر دو نفر، از راه درست تری به پیروزی های زندگی دست می یابند.
چه افرادی کیس مناسب ازدواج نیستند؟:
اگر بر اساس تیپ شخصیتی بخواهیم افراد را قضاوت کنیم نمی توانیم بین آن ها بد و خوب کنیم. در واقع هر فرد با هر تیپ شخصیتی تا زمانی که دچار مشکلات روان شناختی نباشد در کنار تیپ شخصیتی مناسب خودش خوش می درخشد. اما افرادی هم در جامعه هستند که فارغ از تیپ شخصیت دچار اختلالات و مشکل های عدیده ای هستند. آینده ی شما با این افراد به مقوله ی ازدواج موفق نمی رسد و در گذر زمان بسیار آسیب خواهید دید.

افراد نامناسب برای ازدواج
⦁ افراد معتاد: افرادی که اعتیاد دارند از زندگی دلزده شده اند و انگیزه ی لازم را ندارند. شاید شما را انگیزه بدانند اما ترک کردن و ماندن به روی پاکی شان بسیار سخت است و جلسات مشاوره ی طولانی مدتی را می طلبند.
⦁ افراد تنبل: زن یا مردی که تنبلی می کند در واقع به زندگی، آینده و موفقیت ها انگیزه ای نشان نمی دهد. زندگی با افراد تنبل که به دنبال پیشرفت نیستند خیلی سخت و اذیت کننده خواهد بود.
⦁ افراد بی بند و بار: شخصیت هایی که بی بند و بار هستند و به قوانین احترام نمی گذارند، اصول اولیه را زیر پا می گذارند با شریک زندگی شان رفتار بهتری نخواهند داشت.
⦁ افراد پرخاشگر: زن یا مردی که بد خو و پرخاشگر است، صبر کافی ندارد و زود از کوره در می رود کیس مناسبی برای ازدواج نیست.
⦁ افراد نادان: در یک جمله باید گفت که زندگی با افرادی که نادان و احمق هستند به نوعی تباهی است.
⦁ افراد نابالغ: شخصی که از نظر جسمی و از آن مهمتر عقلی و عاطفی به بلوغ نرسیده باشد به هیچ عنوان همسر مناسبی نیست.
⦁ افراد با اختلالات جنسی و روانی: کسانی که دچار اختلالات جنسی مانند کودک آزاری، هم جنس گرایی و… هستند یا از اختلالات حاد روانی مثل دو قطبی بودن، اختلال شخصیت آزارگر و آزار پذیر و… رنج میبرند ازدواج موفقی را رقم نمی زنند.
⦁ افراد خسیس: انسان هایی که بلد نیستند از مال به دست آورده شان به درستی خرج کنند و همیشه نگران حساب و کتابشان هستند به شما که همسرش باشید نیز سخت می گیرند و قطعا شما هم همراه با او اذیت خواهید شد.
⦁ افراد تحمیلی: بعضی از ازدواج ها که به صورت سنتی و زوری شکل می گیرند و یا در روند زندگی مورد ازدواج با فردی قرار می گیرید که به شما تحمیل می شود، برای هر دو نفر رابطه عذاب آور و سخت است.
⦁ اختلاف سنی فاحش: فردی که با شما اختلاف سنی فاحشی دارد حتی اگر ظاهرا موجه باشد اما نمی تواند شما را به ازدواج موفق برساند. زیرا دید متفاوتی به زندگی خواهید داشت.
⦁ ازدواج ترحمی: اگر به همسرتان هیچ میل و علاقه ای ندارید و صرف ترحم کردن به او، ازدواج کرده اید آینده ی خوبی نخواهید داشت.
⦁ اختلاف فرهنگی، مذهبی و…: در روند یک زندگی مشترک زمانی که به پستی بلندی های آن می رسید اگر از نظر فرهنگی، مذهبی، مالی، سوادی و… با یک دیگر هم سطح نباشید دچار اختلافات عدیده ای خواهید شد.
⦁ نداشتن استقلال مالی: کسانی که استقلال مالی ندارند شما را مجبور می کنند که همیشه به درآمد دیگران محتاج باشید و برای هر کاری به آن ها که پشتیبان های مالی همسرتان هستند توضیح دهید.
⦁ افراد پولکی: زن و مرد هایی که دائما در فکر کسب پول، اموال و درآمد های شما هستند بعد از مدت کوتاهی از چشمانتان می افتند و در کنارشان احساس ناامنی خواهید کرد.
⦁ افراد شکست خورده: همسر فردی نشوید که هنوز درگیر شکست های عاطفی رابطه ی قبلی خودش است. علت آن این است که در زمان کوتاهی متوجه خواهید شد که دائما در حال مقایسه شدن هستید و حال روحی شما نیز بسیار آسیب می بیند.
راه حل برای رسیدن به ازدواج موفق:
هیچ راه حلی به خوبی گرفتن مشاوره قبل از ازدواج نمی تواند برای شما نجات بخش باشد. روانشناسی که دلسوزانه همراه شما است و بدون هیچ قضاوتی به حرف های شما گوش می دهد قطعا مسیر زندگی را برایتان هموار تر خواهد کرد. راه ها و نکات موثری که مشاور به شما ارائه می دهد در زندگی شما را به کیس مناسب ازدواج تبدیل می کند.
داشتن ازدواج موفق یک رویا نیست و افراد بسیاری حتی با وجود اختلافات و تفاوت های شخصیتی از این طریق با هم تعاملات بهتری داشته اند و پایه های زندگیشان را محکم تر کرده اند.

رسیدن به موفقیت بدون کمک گرفتن بسیار دشوار تر است

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *