زوج درمانی, مهارت های ارتباط با همسر, مهارت های همسرداری, هنر ارتباط با جنس مخالف

آنچه که زن و مرد باید به هم بگویند اما نمیتوانند

ارتباط با جنس مخالف یا جنس متفاوت:
خیلی وقت ها زمانی که یک زن و مرد با یک دیگر مواجه می شوند جنس متفاوت از خودشان را جنس مخالف می نامند؛ در حالی که در هیچ زمانی مردان مخالف زنان و زن ها مخالف مردان نبوده اند و این دو جنس از زمان خلقت تنها تفاوت هایی را با خود همراه کرده اند. اما جنس مخالف یک اشتباه است که مصلح شده و افراد زیادی برای پیدا کردن جواب مسائل خود به جست و جوی کلید واژه ارتباط با جنس مخالف هستند.
در ادامه به ترفند ها و باید نباید های همسرداری می پردازیم:
آنچه زنان درباره ی مردان نمی دانند:
کتابی با عنوان “راز هایی درباره ی مردان که زنان نمی دانند” چندین سال پیش توسط باربارا دی آنجلیس نوشته شده است و در آن از رازهایی که مردان در خود دارند پرده برداری می کند. این کتاب زمانی که به ترجمه رسید فروش فوق العاده ای را به همراه داشت اما امروزه کمتر کسی پیدا می شود که کتابی با آن همه حجم و محتوا را مطالعه کند.
این کتاب مخصوص زوج هایی بود که به تازگی با هم ازدواج کرده اند یا چند سالی از زندگی مشترکشان می گذشت ولی آیا تمام پرسش ها و کنجکاوی های یک زن درباره ی به دست آوردن مرد ایده آلش تنها به خواندن یک کتاب روانشناسی خلاصه می شود؟ قطعا پاسخ ما خیر خواهد بود. بهترین راه برای رسیدن به همسری ایده آل مراجعه به روانشناسی معتبر و مشاوره گرفتن از او است.
کتاب ها نوشته می شوند اگر خوش شانس باشیم در چاپ های بعدی از نو ویرایش می شوند اما ثابت باقی می مانند. در مقابل روانشناسان در سال های کاری با مراجعه کنندگان جدید، خلق و خو های متفاوت و کیس های عجیب و نادر برخورد می کنند. به همین دلیل خیلی زودتر از چیزی که فکرش را کنید برای مشکلتان راه حلی پیدا می کنند. آن ها با توجه به خواسته ی شما مشاوره ارتباط برقرار کردن می دهند و مسیر درست را پیش پایتان می گذارند.
آنچه که مردان می خواهند بگویند اما نمی توانند:
شخصیت مردان با شخصیت جنس مخالف خودشان خیلی تفاوت دارد. نباید زنان از مردان همان چیزی را انتظار داشته باشند که خودشان عمل می کنند. در ارتباط با جنس مخالف کارهایی برنامه ریزی می شوند اما به مرحله ی عمل نمی رسند و این اتفاق به علت همین تفاوت ها روی می دهد. در متن زیر چند مورد را مثال می زنیم:
⦁ درخواست کمک: مرد ها در ارتباط با جنس مخالف بسیار محتاط رفتار می کنند. برای آن ها این مقوله که از شریک زندگی شان کمک بخواهند سخت است. علت این سختی هم این است که یک مرد به طور غریزی همیشه خود را حامی همسرش می داند و از این که از شما درخواست کمک داشته باشد برایش دشوار و سخت است. سعی کنید در روند زندگی بدون آن که همسرتان به زبان بیاورد به او در کار ها و عملیاتی که به کمک احتیاج دارد، کمک کنید.
⦁ اون لباس را نپوش: اغلب مواقع در ارتباط با جنس مخالف وقتی از آن ها نظر می خواهیم با کلمات مثبتی مثل خوبه، بپوش، همین بهت میاد و… برخورد می کنیم. اما این قضیه، همیشه هم همینجور مثبت نیست؛ گاهی اوقات دوست دارند که به شما بگویند فلان لباس مناسب شما نیست اما از قهر و دعوای بعد آن می ترسند پس در این باره دروغ می گویند. زمانی که از آن ها نظر می خواهید سعی کنید آرام باشید و نظراتشان را بشنوید بعد هم به خاطر اظهار مخالفتشان بهانه گیری، قهر و دعوا راه نیندازید.

در ارتباط با جنس مخالف شنونده ی نظرات آنها باشید.
⦁ می خواهم تنها باشم: شاید به دلایل مختلف و مشغله های کاری هیچ وقت به این فکر نمی کنید که همسر یا پارتنر شما به تنهایی و یا خوش گذروندن با دوستانش احتیاج دارد؛ همان طور که خود شما هم دارید. خیلی از مرد ها این حرف را نمی گویند چون در ادامه با رفتار های مناسبی رو به رو نمی شوند. دعوا و ناراحتی، گفتن جمله هایی مثل برات عادی شدم و… آن ها را از گفتن این جمله باز می دارد.
⦁ دوست دارم: این همان حرفی است که زن ها تشنه ی شنیدنش هستند اما همسرشان از زیر بار گفتن این حرف فرار می کنند. اگرچه این رفتار به طور کلی در مردان دیده می شود اما در آداب همسرداری باید بیش از هر چیزی به آن بپردازید. این که زن ها از نگفتن های مردان باید بدانند که دوست داشتنی هستند، مردان نیز باید بدانند که زن ها هیچ وقت از شنیدن این جمله در ارتباط با جنس مخالف خود خسته نمی شوند.
⦁ فرزند خواهی: اکثر مردان شیفته ی بچه هستند؛ شاید یک یا دو کودک برای تمام عمر شما بس باشد اما در ارتباط با جنس مخالف شما، این قضیه فرق دارد. آن ها به حداقل چهار، پنج بچه فکر می کنند اما این را برای شما به زبان نمی آورند تا اقدامات و سلایق شما را به نظاره بنشینند.

مردان بیشتر از زنان فرزندخواه هستند
⦁ غر نزن: خانم ها عادت دارند در اغلب مواقع زمانی که می خواهند شکایت و گلگی کنند صدایشان را بالا ببرند یا دائما مشکلی را می یابند که برایش زیر لب زمزمه کنند. مردان از این کار بیزارند اما نمی خواهند مدام به شما تذکر دهند.
غر زدن یا حرف زدن با صدای بلند را متوقف کنید
⦁ تو زیبایی: در بین زوج هایی که برای درمان به مشاوره مراجعه می کنند خانم یکی از شکایت هایی که از همسرش می کند این است که او مرا زیبا نمی داند. تعریف از زیبایی شما برای همسرتان ثابت شده است و او نمی تواند به آسانی این جمله را دائما بازگو کند.
⦁ کمتر آرایش کن: این حرف را احتمالا خیلی کم از همسرتان می شنوید ولی آن ها در اکثر مواقع دوست دارند صورت شاداب و طبیعی شما را ببینند. پس به جای هزینه کردن برای لوازم آرایشی آسیب رسان، برای تقویت پوست و درمان آن پول خرج کنید.

چند اشتباه رایج زنان در ارتباط با جنس مخالف:
در هر رابطه زناشویی و بین زوجین گاهی اوقات اشتباهاتی نیز پیش می آید. گاهی ناخواسته و بدون هیچ سوءقصدی جمله ای را به همسرمان می گوییم که ممکن است او را آزرده خاطر کند. انتخاب یک مشاوره و زوج درمانی می تواند شناخت و آگاهی هر دو نفر رابطه را بالا ببرد. اما در زیر چند نکته را گوشزد می کنیم که هرگز نباید به شوهرتان بگویید.
⦁ نامرد: گاهی اوقات از سر عصبانیت این کلمه را به زبان می آورید و شوهر تان را نامرد می خوانید یا در جواب حرف های او می گویید که مرد باش در واقع با گفتن این جمله تمام غرور او را له و آتش خشم را در وجودش روشن کرده اید.
⦁ کمک نخواستم: در بعضی مواقع وقتی همسر شما به کمک شما می آید او را با جمله هایی مثل کمک نمی خوام، کمک نخواستم، خودم انجامش میدم و… طرد نکنید. با این حرف به او احساس ناکارآمد بودن می دهید و نقش حمایتگرانه ی او را زیر سوال می برید.
⦁ دیگه خسته شدم: این جمله ی از دید شما سرسری، آثار بسیار بدی بر زندگی مشترک می گذارد. این حرف بسیار نابودگر است و تا مدت ها ذهن مرد را مشغول می کند.
⦁ فلانی این کار را نمی کرد: مردان از این که با کسی مقایسه شوند بسیار بد شان می آید و با گفتن جملاتی این چنینی آشفته و دلسرد می شوند.
⦁ پس کی میخوای عوض شی: با گفتن این جمله احساس بسیار بدی را به همسرتان منتقل می کنید. هر مردی دوست دارد ایده آل ترین مرد دنیا برای همسرش باشد اما این جمله تخریب کننده تنها به او نشان می دهد که هیچ ویژگی خوبی ندارد و شما مدام در پی تغییر دادن یا ظهور نشانه های تغییر کردن او هستید.
در ارتباط با جنس مخالف چگونه موفق باشیم:
چه زنان چه مردان باید نسبت به ارتباطاتشان متعهد باشند. هر کس در خود ممکن است با مشکلات شخصیتی و تربیتی مواجه باشد که او را از گفتن به موقع کلمات و جملات صحیح باز دارد. در این مواقع، طرفین رابطه نباید شروع به تخریب یکدیگر کنند.
انتخاب یک زوج درمانگر و استفاده از خدماتی چون مشاوره ارتباط با جنس مخالف بهتر می توانند با همسر یا پارتنر خود ارتباط برقرار کنند و یا پایه های رابطه ی موجود را استحکام ببخشند.

رفتن به جلسات مشاوره در بهتر شدن ارتباطات شما تاثیر گذار است

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.